Nowy numer 44/2020 Archiwum

Plus miłość…

„Gdybym nie przyjmowała codziennie Komunii Świętej, tobym nie dała rady w tej pracy” – mawiała dr Wanda Błeńska. 18 października rozpoczyna się jej proces beatyfikacyjny.

To za namową Dokty, jak polską lekarkę nazywano w Ugandzie, o. Bogusław „Kalungi” Dąbrowski wybudował szpital w Kakooge, przy pierwszej misji franciszkańskiej. Dziś przyjeżdżają tam lekarze z całego świata. W kraju, który Churchill nazwał „perłą Afryki”, Dokta spędziła 43 lata. Swoją misję zaczynała, jeszcze zanim Uganda uzyskała w 1962 r. niepodległość. Rozwinęła i przez lata prowadziła szpital dla trędowatych w Bulubie. Dziś trądu już tam prawie nie ma, jednak placówka wciąż funkcjonuje. – Poznałem doktor Wandę w Centrum Formacji Misyjnej. Często rozmawialiśmy po wykładach. Przygotowywałem się do wyjazdu do Ugandy, ona spędziła tam życie. Opowiadała, że to najcudowniejszy kraj. Kiedy otwierałem szpital w Kakooge, dawała mi wiele cennych wskazówek – wspomina franciszkanin.

Dostępne jest 10% treści. Chcesz więcej? Wykup dostęp do całego materiału. Cena 1,23.

Wykupuję
Wykup dostęp do całego wydania:
GN 42/2020 . Cena 3,99.

Wykupuję.
i czytaj nawet 10 tekstów za darmo.
Szczegóły znajdziesz TUTAJ.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca

Fotoreporter, dziennikarz

Z redakcją „Gościa" związany od roku 2006 r. Religioznawca, członek Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego. Autor książek „Tego drzewa nie zetniesz. Historie z czarami w tle" (zbiór reportaży z Tanzanii, Kenii, Zambii, Nigerii i Ugandy) oraz reportażu „Krew Aczoli. Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", za który otrzymał Grand Prix Mediatravel 2017, Nagrodę im. Stanisława Szwarc Bronikowskiego w kategorii książka podróżnicza roku oraz Nagrodę Polskiego Towarzystwa Afrykanistycznego za najlepszą książkę roku 2017 o tematyce afrykanistycznej w kategorii publikacji popularno-naukowej. Autor wystaw fotograficznych ukazujących życie codzienne w krajach Afryki. Laureat nagrody „Ekologia w obiektywie" za zdjęcie przedstawiające dzieci z nigeryjskiej wioski przy jednej ze studni wybudowanej dzięki akcji „Małego Gościa Niedzielnego". Publikował w „Misyjnych drogach", „Poznaj Świat", „Catholic Mirror" (Kenia), „Magazynie Familia", „Warto", „W drodze", „Almanachu Prowincjonalnym", „Tygodniku Powszechnym". Prowadzi fundację pomagającą w Ugandzie i Kenii (budowa studni głębinowych, wsparcie edukacji). Jego mottem są słowa kard. Charles'a Lavigerie, założyciela Ojców Białych „Pokochajcie Afrykę!".

Kontakt:
krzysztof.blazyca@gosc.pl
Więcej artykułów Krzysztofa Błażycy

 

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także