Von der Leyen: Stary system migracyjny nie działa

Stary system migracyjny UE nie działa, dlatego potrzebne jest świeże podejście - mówiła w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiając nowe rozwiązania, które mają pomóc przezwyciężyć utrzymujący się od lat klincz państw członkowskich w tej sprawie.

"Migracja była i zawsze będzie towarzyszyć Europie. Przez wieki definiowała nasze społeczeństwa i kształtowała życie wielu z nas. Tak zawsze będzie. Migracja to coś złożonego, stary system, aby sobie z nią radzić w Europie już nie działa" - powiedziała w Brukseli szefowa KE.

Jak zaznaczyła przygotowany przez KE pakiet dotyczący migracji i azylu oferuje "świeży start", biorąc pod uwagę wiele uprawnionych interesów. "Chcemy przestrzegać naszych wartości, jednocześnie zmierzyć się z wyzwaniami zglobalizowanego świata" - zapewniła von der Leyen.

Przekonywała, że Europa musi odejść od rozwiązań przygotowywanych ad hoc i zamiast tego wdrożyć przewidywalny i wiarygodny system zarządzania migracją. "Jestem przekonana, że propozycja KE jest dobrą podstawą do tego. Ten pakiet odzwierciedla uczciwą i rozsądną równowagę między odpowiedzialnością i solidarnością pomiędzy państwami członkowskimi" - zaznaczyła przewodnicząca KE.

Ten pakiet - mówiła von der Leyen - odzwierciedla też pragmatyczne i realistyczne podejście. Dodała, że w jego ramach konieczne jest zbudowanie zaufania pomiędzy państwami, a także pewności obywateli, że UE może poradzić sobie z migracją.

Niemka zaznaczyła, że rozwiązania proponowane przez KE dotykają wszystkich aspektów: zarządzania migracją i kontroli, azylów i integracji, powrotów i relacji z partnerami zewnętrznymi.

"Propozycja KE opiera się na różnych sytuacjach geograficznych, różnych możliwościach i wyborach krajów członkowskich, ale również bierze pod uwagę, że presja na naszych granicach nie jest taka sama" - tłumaczyła von der Leyen.

Według niej pakiet odzwierciadla nową równowagę pomiędzy odpowiedzialnością, a solidarnością. "Nie ma pytania, czy kraj członkowski ma okazywać solidarność, ale w jaki sposób to robić. Moria to gorzkie przypomnienie: musimy znaleźć zrównoważone rozwiązanie w sprawie migracji. Wszyscy musimy się zaangażować" - oświadczyła szefowa KE.

Zapowiedziała, że KE utworzy wraz z greckimi władzami program pilotażowy na Lesbos, aby prowadzić centrum recepcyjne dla migrantów. Aby to wdrożyć KE powoła grupę zadaniową, która wraz ze wsparciem unijnych agencji będzie pomagała poprawiać warunki dla ludzi przebywających na tej wyspie.

Po pożarze obozu Moria na Lesbos, w którym w bardzo złych warunkach przebywali migranci, około 12 tys. osób straciło dach nad głową. Wielu migrantów musiało spać pod gołym niebem lub w prowizorycznych schronieniach, czy namiotach.

"Musimy razem pokazać, że UE zarządza migracją w sposób humanitarny i efektywny. UE udowodniła w innych obszarach, że może podjąć wyjątkowe środki, aby pogodzić różne perspektywy. Stworzyliśmy kompleksowy rynek wewnętrzny, wspólną walutę i bezprecedensowy plan, żeby odbudować nasze gospodarki. Teraz czas sprostać wyzwaniu, by zając się migracją wspólnie z odpowiednią równowagą pomiędzy solidarnością i odpowiedzialnością" - oświadczyła von der Leyen.

« 1 »