Węgry: Od poniedziałku zaostrzenie przepisów związanych z koronawirusem

Od poniedziałku wejdą w życie nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w tym obowiązek noszenia masek ochronnych w kinach i teatrach - poinformowało w piątek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

CIR podkreślił, że od nowego tygodnia obowiązkowe będzie noszenie masek ochronnych nie tylko - jak dotąd - w sklepach i środkach transportu publicznego, ale także w salach kin, teatrów, muzeów i bibliotek odwiedzanych przez publiczność, jak również w instytucjach opieki zdrowotnej oraz w urzędach świadczących usługi publiczne i na poczcie. Nie wystarczy - jak dotąd - zasłanianie twarzy szalem.

Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozić będą kary do 50 tys. ft (618 zł), a osoby bez masek będą mogły zostać wyproszone ze środka transportu publicznego. Jeśli sprawca wykroczenia nie będzie współpracować i zakłóci komunikację publiczną, może dojść do interwencji policji i aresztowania.

Od poniedziałku lokale gastronomiczne i rozrywkowe będą czynne tylko do godz. 23 i nie mogą gościć więcej niż 500 osób.

Również od poniedziałku wchodzi w życie urzędowa cena na test na koronawirusa - nie będzie on mógł kosztować więcej niż 19 500 ft (241 zł). W razie skierowania lekarskiego na wykonanie testu jest on nadal bezpłatny.

Od 1 października pracownicy i uczniowie szkół będą mogli do nich wchodzić tylko po zmierzeniu temperatury. Dziecko z gorączką trzeba będzie natychmiast odizolować i powiadomić rodzica.

Na Węgrzech trwa druga fala epidemii koronawirusa, która jest ostrzejsza pod względem liczby zakażeń. W piątek stwierdzono rekordową liczbę 941 zakażeń w ciągu doby.

 

« 1 »