GN 40/2023 Otwarte Archiwum

Jezuici tworzą prowincję środkowoeuropejską

W związku ze spadkiem liczby zakonników jezuici łączą prowincje. Od 2021 roku prowincje niemiecka, austriacka, szwajcarska i litewsko-łotewska przestaną istnieć, a należących do nich 443 braci i ojców wejdzie w skład nowo utworzonej prowincji środkowoeuropejskiej.

Jej prowincjałem został mianowany o. Bernhard Bürgler z Austrii. Ujawnił on, że fuzja przygotowywana była od kilku lat. Chodziło o stworzenie struktury, która – przy zmniejszającej się liczbie zakonników – służyłaby misji Towarzystwa Jezusowego.

– Im mniejsza prowincja, tym trudniejsze staje się wypełnianie misji – przekonuje o. Bürgler. Wyjaśnia, że w większej prowincji łatwiej jest znaleźć osoby zdolne i zaangażowane, mogące podjąć daną pracę. Z kolei w małej prowincji nie zawsze da się skierować zakonnika do pracy dostosowanej do jego zdolności.

Przełożony nowej prowincji zwrócił też uwagę, że w świecie, w którym zaczynają dominować tendencje narodowe jezuici idą w przeciwnym kierunku: współpracy międzynarodowej. Naśladują w tym swego założyciela św. Ignacego Loyolę, którego pierwsi współpracownicy pochodzili z różnych narodów.

Towarzystwo Jezusowe powstało w 1534 r. Liczy dziś 16 700 członków. Jezuici dali Kościołowi 230 błogosławionych i świętych, w tym trzech Polaków: Stanisława Kostkę, Andrzeja Bobolę i Melchiora Grodzieckiego. Łączą duchowość, nauczanie i służbę społeczną.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast