Nowy numer 43/2020 Archiwum

Twarzą w twarz

Co chwilę czytamy o nowych odkryciach, spekulacjach i doniesieniach o tym, jak wyglądał Jezus z Nazaretu. Można im wierzyć? Jak naprawdę wygląda „najpiękniejszy z synów ludzkich”?

O czym myślisz, mój martwy Chrystusie?

Twarzą  w twarz   WIKIPEDIA

W moim parafialnym kościele w Gliwicach reprodukcja fragmentu tego obrazu, z zakrytą częściowo kosmykiem włosów twarzą Chrystusa, wisi co roku w Wielkim Tygodniu. Dzieło Velázqueza ma już prawie 400 lat, ale wydaje się ponadczasowe, chyba w każdej epoce skłaniało ludzi do medytacji. W 1920 roku wielki hiszpański pisarz i filozof Miguel de Unamuno napisał, inspirowany tym obrazem, poemat teologiczny, zatytułowany „Chrystus Velázqueza”, który zaczyna się słowami: „O czym myślisz, mój martwy Chrystusie? Dlaczego zasłona ciemnej nocy twoich włosów opada Ci na twarz? Zaglądasz do swego wnętrza, w którym błyszczy wieczne słońce żyjących dusz…”.

Leszek Śliwa

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza


Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także