Nowy numer 48/2023 Archiwum

Szakszuka, czyli jajeczny bałagan

Jajecznica jest w Polsce niezwykle popularna, przygotowuje się ją na śniadania czy kolacje z różnymi dodatkami. Szakszuka (shakshuka – tur. bałagan) jest czymś jeszcze więcej.

Choć pochodzi z Tunezji, jest też daniem bardzo popularnym w Jerozolimie, Izraelu i Afryce Północnej, gdzie często podawana jest jako lekki lunch. Jej podstawą są czosnek, cebula, pomidory, papryka i jajka oraz przyprawy: świeżo zmielony pieprz, sól, papryka słodka, chili lub wędzona. Można też dodawać kuminu, curry lub ostrej mieszanki przypraw zwanej harissa. W zależności od pory roku szakszukę warto wzbogacać dodatkiem innych składników, takich jak ziemniaki, bakłażan, kurki, szpinak, dynia czy fasola.

Dostępna jest część treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek