Nowy numer 21/2024 Archiwum

Gerard Depardieu przeszedł na prawosławie

Francuski aktor Gerard Depardieu został członkiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Według rosyjskiej agencji „Ria Nowosti” 71-letni artysta został ochrzczony 6 września br. w katedrze Aleksandra Newskiego w Paryżu jako „chrześcijanin prawosławny”.

Depardieu przyjął obywatelstwo rosyjskie w 2013 roku. Portal „Orthodox Times” zamieścił zdjęcie z niedzielnej uroczystości chrztu ukazujące aktora stojącego przy chrzcielnicy z prawosławnym arcybiskupem Janem (Renneteau), który od niedawna kieruje Arcybiskupstwem Zachodnioeuropejskim Parafii Tradycji Rosyjskiej.

Informując o tym ekumeniczna fundacja Pro Oriente z Wiednia podkreśliła, że Depardieu od dawna starał się pogłębiać swoje stosunki z chrześcijaństwem. Z aktualnych doniesień nie jest jasne, czy w dzieciństwie został ochrzczony jako katolik i czy w Paryżu został „ponownie ochrzczony” w "węższym" znaczeniu tego słowa, czy też aktor został ochrzczony „warunkowo”, ponieważ, na przykład, istniały wątpliwości co do ważności chrztu katolickiego w czasach jego dzieciństwa.

Kwestia chrztu jest delikatnym, ale rzadko otwarcie poruszanym problemem w dialogu ekumenicznym między Kościołami katolickim i prawosławnym. Postawa prawosławna różni się w zależności od Kościoła i regionu. Np. Kościoły prawosławne w Szwajcarii podpisały porozumienie ekumeniczne o wzajemnym uznawaniu ważności chrztu między Kościołami chrześcijańskimi.

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama