Nowy numer 2/2021 Archiwum

Senat przed życiową szansą

Posłowie od PiS, przez KO, po SLD (za wyjątkiem Konfederacji) właśnie podwyższyli sobie pensje. Chwilę po ogłoszeniu pierwszej od lat recesji. Teraz przed Senatem (będącym w rękach opozycji) otwiera się szansa jedna na milion, by projekt zablokować i udowodnić, że "izba zadumy" jest do czegoś realnie potrzebna.

Piątkowym wydarzeniem dnia jest zjednoczenie posłów od PiS, przez KO po SLD w głosowaniu nad podwyższeniem pensji parlamentarzystów i przedstawicieli rządu. Właściwie w Sejmie ostała się tylko jedna wioska Gallów - Konfederacja, która w całości zagłosowała przeciwko podwyżkom i pojedynczy posłowie z innych ugrupowań.

Rok temu nie napisałbym słowa komentarza do tego głosowania. Ale rok temu kontekst gospodarczo-społeczny był inny. Nie byliśmy na świeżo po ogłoszeniu pierwszej od lat recesji spowodowanej kryzysem koronawirusowym. Miliony Polaków na skutek lockdownu i ograniczeń związanych z epidemią straciły pracę lub znaczną część swoich dochodów. I w tym kontekście te podwyżki (finansowane przecież z podatków) są bulwersujące. Podkreślam - nie sam fakt podwyżek, a kontekst, w jakim zostały przegłosowane.

Ale na razie przegłosował je Sejm. Aby weszły w życie muszą jeszcze uzyskać aprobatę Senatu, a ten jest w rękach opozycji. Będą więc senatorowie mieli okazję się wykazać, że są po coś potrzebni. Czy wykażą, to zależy pewnie od tego, jak silna będzie presja społeczna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Teister

Redaktor serwisu internetowego gosc.pl

Dziennikarz, teolog. Uwielbia góry w każdej postaci, szczególnie zaś Tatry w zimowej szacie. Interesuje się historią, teologią, literaturą fantastyczną i średniowieczną oraz muzyką filmową. W wolnych chwilach tropi ślady Bilba Bagginsa w Beskidach i Tatrach. Jego obszar specjalizacji to teologia, historia, tematyka górska.

Kontakt:
wojciech.teister@gosc.pl
Więcej artykułów Wojciecha Teistera

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także