Nowy numer 4/2021 Archiwum

Pontyfikat stale odkrywany

Książka dwóch włoskich watykanistów jest ważna nie tyle ze względu na biografię papieża, ile z powodu pytań o recepcję jego nauczania.

W tym kontekście przypominane są najbardziej przełomowe momenty pontyfikatu, który – jak twierdzą autorzy – zmienił bieg historii. Ciekawe są ich spostrzeżenia na temat symbolicznego zakończenia eurocentrycznego sposobu odczytania misji Kościoła w świecie. Zdaniem autorów Jan Paweł II „zniszczył włoski monopol na papiestwo” i konsekwencje tego faktu są daleko idące. Nastąpił bowiem „ostateczny upadek eklezjalnego eurocentryzmu”, a europejski katolicyzm nie może być już jedynym interpretatorem chrześcijańskiego „logosu”.

Nie unikają spraw trudnych: kwestii relacji z Kurią Rzymską, sporów w samym Kościele czy reakcji na informacje o problemie pedofilii w Kościele. Na końcu stawiają ważne pytanie: dlaczego w świecie, ale także w Kościele, w ostatnim czasie coraz bardziej otwarcie kwestionuje się nauczanie Jana Pawła II, marginalizuje się jego rolę w historii, deprecjonując nawet najbardziej oczywiste osiągnięcia?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jednak samo postawienie takiego pytania jest inspirujące.

Warto przeczytać tę dobrze napisaną książkę, świadczącą o tym, że nauczanie Jana Pawła II pomaga w odczytywaniu współczesnych znaków czasu.

Andrzej Grajewski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama