Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Poszukiwanie pradawnych smaków

Odwiedzając skanseny, rekonstrukcje starych osad, parki etnograficzne czy festiwale, możemy zobaczyć, jak mieszkali i czym się zajmowali nasi przodkowie. Mamy też możliwość poznać ich zwyczaje kulinarne – dowiedzieć się, co jedli i jak przygotowywali posiłki.

W dobie fast foodów i globalizacji, właściwie nieograniczonego dostępu do wielu produktów z całego świata, wydaje się, że dziś odżywiamy się zupełnie inaczej niż nasi przodkowie z wczesnego średniowiecza. A przecież wciąż mamy dostęp do niektórych gatunków dziko rosnących roślin i możliwość przetwarzania jedzenia w sposób podobny do tych znanych w przeszłości (kiszenie, wędzenie, suszenie). Mamy dziś także badania, które pokazują, co we współczesnej diecie jest dla nas dobre, a co nie.

Dostępne jest 34% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Leszczyńska-Rożek

Redaktorka działu „4 strony kobiety"

Absolwentka muzykologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współzałożycielka Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, w którym koordynowała projekty „Cztery żywioły" (cykl zajęć dla dzieci w gorszej sytuacji materialno-rodzinnej), wystawę fotografii naukowej „Mikro-Makro. Skale wszechświata" i cykliczne spotkania Śląskiej Kawiarni Naukowej w Katowicach. Autorka tekstów w miesięczniku „Mały Gość Niedzielny". Od 2018 r. w „Gościu Niedzielnym" prowadzi dział Cztery Strony Kobiety. Mama bliźniąt i żona Tomasza. Gra na skrzypcach w zespole Dobre Ludzie. Żegluje, eksperymentuje w kuchni, a od czasu do czasu wyrusza do dalekich krajów (m.in. Uganda, Islandia i Indie), by poznawać nowych ludzi, smaki, zapachy i miejsca.

Kontakt:
Więcej artykułów Anny Leszczyńskiej-Rożek