Nowy numer 43/2020 Archiwum

W Turynie powstaje... hotel kosmiczny

Do końca przyszłego roku zostaną uruchomione dwa moduły, które zostaną podłączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jeden z nich będzie mieszkalny, przeznaczony dla astronautów do celów naukowych. Ale będzie dostępny także dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na… wakacje w kosmosie.

Sprawę opisał w dzienniku „Corriere della Sera” Christian Benna. „Zapnijcie pasy: wkrótce kolejna podróż międzygwiezdna. Start w Houston, odliczanie: październik 2021” - rozpoczyna. Dodaje, że „aby zarezerwować pobyt na orbicie, trzeba wybrać prefiks 011”. Bo Thales Alenia Space otrzymała zlecenie na budowę pierwszego modułowego hotelu kosmicznego w dziejach ludzkości.

Zapewnia, że to nie scenariusz science-fiction, tylko wynik umowy handlowej pomiędzy teksańskim startupem Axiom Space a Thales Alenia Space, joint-venture Leonardo i Thales. Jej celem jest właśnie budowa pierwszych części prywatnej stacji kosmicznej.

„Kosmiczne spa to już rzeczywistość” - pisze C. Benna. „Elon Musk otwarł nowe granice, uruchamiając po raz pierwszy w historii całkowicie prywatny statek kosmiczny (low cost) z ludzką załogą. Drugim krokiem jest podbój gwiazd. Thales Alenia Space zrealizowała prawie połowę modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz zrobi to także dla osób prywatnych. W celach naukowych, ale także turystycznych. Axiom Space uruchomi dla astronautów i osób prywatnych przeloty na MSK (kosmiczną stację), do dwóch w roku, z czego pierwszy ma wystartować w październiku 2021 r., jednocześnie kontynuując prace nad rozwojem nowych elementów stacji komercyjnej”.

Massimo Comparini, dyrektor generalny Thales Alenia Space Italia, stwierdził: „Ta misja to ważny krok w niezależnych komercyjnych lotach kosmicznych, ale także w promocji silnego i konkurencyjnego wzrostu gospodarczego, związanego z użytkowaniem niskiej orbity ziemskiej. Współdziałanie z całym »ekosystemem« kosmicznym, od instytucji rządowych po agencje międzynarodowe, umieszcza Thales Alenia Space w sercu tego systemu przemysłowego”.

Firma ta będzie odpowiedzialna za projektowanie, rozwój, montaż i testowanie podstawowej struktury oraz systemu ochrony przed mikrometeorytami i zanieczyszczeniami zarówno dla Axiom Node One (AxN1), jak i modułu mieszkalnego (AxH).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama