Nowy numer 27/2020 Archiwum

Motoryzacja hamuje

Renault dostanie 5 mld euro, ale zwolni 15 tys. ludzi. Przemysł samochodowy cierpi z powodu koronawirusa.

Puste ulice, wolne miejsca parkingowe w centrach miast, paliwo poniżej 4 zł za litr – czas kwarantanny był bardzo korzystny dla kierowców. Dla branży motoryzacyjnej oznaczał jednak ogromne straty. Teraz producenci samochodów zwalniają pracowników, zamykają fabryki i walczą o państwowe wsparcie.

Nie chcemy nomadów!

Straty odczuły zakłady Opla w Gliwicach. Kojarzona z Niemcami marka należy od kilku lat do koncernu PSA produkującego citroëna i peugeota (po 13,68 proc. akcji ma państwo francuskie, rodzina Peugeot i państwowy chiński koncern Dongfeng). Z powodu wirusowego kryzysu w Europie spadł popyt na astrę, która była jednym z głównych produktów śląskiej fabryki. Zakłady przez niemal 3 miesiące były zamknięte. Wcześniej w Gliwicach powstawało dziennie 300–400 pojazdów, dlatego przestój oznaczał, że nie wyprodukowano ok. 20 tys. aut. Po wznowieniu działalności w czerwcu zlikwidowano drugą zmianę. Dla kilkuset zatrudnionych zabraknie więc pracy. Jak informują związkowcy, ok. 170 osób może skorzystać z programu dobrowolnych odejść. Zakłady już wcześniej zmniejszały zatrudnienie z powodu restrukturyzacji. Do lutego br., czyli jeszcze przed epidemią, z pracą w Gliwicach pożegnało się 800 osób, przy czym część z nich przeniosła się do Niemiec. Zlikwidowano też nocną zmianę. Teraz ok. 50 pracowników delegowano do francuskiego Metz. 530 kolejnych miało pojechać do miejscowości Hordain, ale gwałtownie sprzeciwili się temu miejscowi związkowcy. Robotnicy z Francji uznali Polaków za „nomadów” i pytali, dlaczego firma sprowadza ludzi z zagranicy, skoro u siebie ma ponad 500 pracowników na tzw. postojowym.

Dostępne jest 18% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama