Nowy numer 24/2021 Archiwum

Prezydent: Relacje z USA zawsze były elementem absolutnego, ogólnopolitycznego kompromisu

Relacje strategiczne z USA zawsze były elementem absolutnego, ogólnopolitycznego kompromisu; trzeba te relacje umacniać, ważne, żeby były jak najlepsze - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda na briefingu prasowym przed wylotem do USA.

Podkreślił, że spotyka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem oficjalnie po raz piąty. Zapowiedział, że rozmowy będą dotyczyły bezpieczeństwa militarnego, energetycznego, współpracy gospodarczej, współpracy w ramach Trójmorza, bezpieczeństwa telekomunikacyjnego i cyberbezpieczeństwa. Jak zaznaczył nadchodząca wizyta potwierdza bardzo dobre relacje i silne więzi sojusznicze między Polską i USA.

Andrzej Duda zaapelował do polityków o "kompromisowe" podejście do relacji obu krajów i jego spotkania z prezydentem Trumpem.

"Apeluję do całej polskiej sceny politycznej: relacje strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi zawsze były elementem absolutnego, ogólnopolitycznego kompromisu. Trzeba te relacje umacniać, ważne, aby były jak najlepsze. Proszę o to, a by w taki kompromisowy sposób do tego podchodzić, po to, abyśmy osiągnęli w tych relacjach jak najwięcej dla bezpieczeństwa Polski, wzmacniania naszej gospodarki, dla inwestycji w Polsce, dla tworzenia w Polsce nowych miejsc pracy, ale przede wszystkim dla tworzenia naszego bezpieczeństwa i budowania naszej pozycji międzynarodowej" - przekonywał prezydent Duda.

Andrzeja Duda mówiąc o swojej wizycie w USA na zaproszenie Donalda Trumpa, ocenił, że rozmowy, które będzie toczył na miejscu, będą bardzo ważne. "Cieszę się bardzo z tego zaproszenia, ponieważ to jest zaproszenie, które otrzymaliśmy jako pierwsi wśród prezydentów na całym świecie, do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych po tej długiej przerwie w relacjach międzynarodowych, która była spowodowana koronawirusem" - podkreślił.

"Nie mam żadnych wątpliwości, że wobec pandemii koronawirusa i tego wszystkiego, co obserwujemy dzisiaj na świecie, silne sojusze i wartość współpracy międzynarodowej jest wręcz nieoceniona. Dlatego to bardzo ważne, żebyśmy umacniali nasze relacje transatlantyckie, abyśmy umacniali nasze relacje ze Stanami Zjednoczonymi" - zaznaczył Duda.

Jak dodał, "sojusz ze Stanami Zjednoczonymi - jak do tej pory zawsze - nie tylko był dla nas ważny, ale przede wszystkim przynosił nam dobre efekty". "To między innymi dzięki dobrym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i te relacje, które mamy dziś, są z całą pewnością najlepsze na przestrzeni długiego okresu ostatnich lat" - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, od samego początku swojej prezydentury zabiega o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski. "W czasach, kiedy rządziła Platforma Obywatelska, której członkiem jest pan Rafał Trzaskowski, Rosja napadała na Ukrainę, a Polska była cały czas oparta wyłącznie na obecności naszej armii u nas i wielu ludzi bardzo się obawiało" - stwierdził Duda.

Prezydent przypomniał, że w 2015 r. przystąpił do "realizacji polityki obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju jako gwarancji bezpieczeństwa". "Dziś obecne są w Polsce wojska Sojuszu, dziś obecne są w Polsce wojska amerykańskie. To jest efekt skutecznej i spokojnej polityki. Ja taką politykę nadal zobowiązuję się realizować, tak jak zobowiązywałem się w 2015 r. spokojnie i konsekwentnie realizować wszystkie swoje zadania, które wobec moich rodaków na siebie przyjmuję. Taką właśnie spokojną, ale konsekwentną prezydenturę dla Polski, dla realizacji ważnych polskich interesów ja obiecuję, a państwo wyborcy ocenią sami" - powiedział.

Duda przypomniał także o planowanej inwestycji firmy Microsoft, która zamierza wybudować "najnowocześniejsze w Europie centrum przetwarzania danych". "Mamy już sygnały, że być może można się spodziewać kolejnych inwestycji w zakresie tych najnowocześniejszych technologii w Polsce. Będę chciał z panem prezydentem Trumpem także i na ten temat rozmawiać" - zadeklarował.

Zdaniem Dudy "ta wizyta pokazuje bardzo dobry poziom relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, bardzo silne więzi sojusznicze". "Cieszę się z tego ogromnie i apeluję także do całej polskiej sceny politycznej - relacje strategiczne ze Stanami Zjednoczonymi zawsze były elementem absolutnego, ogólnopolitycznego kompromisu; trzeba te relacje umacniać i ważne (jest), żeby były jak najlepsze" - mówił. "I proszę także teraz o to, aby w taki kompromisowy sposób do tego podchodzić" - wskazał.

"To, żebyśmy osiągnęli w tych relacjach jak najwięcej dla bezpieczeństwa Polski, dla wzmacniania naszej gospodarki, dla inwestycji w Polsce, tworzenia w Polsce nowych miejsc pracy, ale przede wszystkim dla naszego bezpieczeństwa i budowania naszej pozycji międzynarodowej, ma, w moim przekonaniu, znaczenie fundamentalne" - zaznaczył prezydent.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama