Nowy numer 27/2020 Archiwum

Sobór Karola Wojtyły

Przyjechał jako mało znany biskup pomocniczy. Mówił o sprawach, którymi zajmował się jeszcze jako młody ksiądz. Pokazał, jakim będzie papieżem.

Udaje mi się wrócić do domu na czas, by przyjąć ojca Cottiera, pewnego księdza brazylijskiego oraz jednego polskiego biskupa (wikariusza kapitulnego z Krakowa). Ten ostatni podtyka mi pewne zredagowane przez siebie teksty, dość chaotyczne, pełne nieścisłości, wręcz błędów i niedoskonałości – tak spotkanie z biskupem Karolem Wojtyłą opisał w swoim dzienniku Yves Congar. Francuski dominikanin, który nie przepadał za Polakami, dodawał, że spośród hierarchów znad Wisły „żaden nie pokazał się jeszcze na soborze”.

Przeczytaj także:

Czy funkcjonariusze SB przewidywali, że Karol Wojtyła może zostać papieżem?

 

„Wojtyła zrobił znakomite wrażenie – notował Congar kilka lat później. – Ma dominującą osobowość. W jego osobie jest jakieś ożywienie, magnetyczna siła, profetyczna moc, pełna pokoju nie do odparcia”. Francuski zakonnik zmienił zdanie, kiedy w 1965 r. zobaczył pracę krakowskiego arcybiskupa w tzw. komisji z Ariccii. Grupa ta pracowała nad dokumentem, który został później wydany jako Konstytucja o Kościele „Gaudium et spes”. Jak zauważył Henri de Lubac, to dzięki Wojtyle tekst został ostatecznie zredagowany, choć wydawało się już, że uczestnicy prac nie dojdą do zgody.

Przeoczony szczegół

Dostępne jest 19% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Jakub Jałowiczor

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w radiu „Kampus”. Współpracował m.in. z dziennikiem „Polska”, „Tygodnikiem Solidarność”, „Gazetą Polską”, „Gazetą Polską Codziennie”, „Niedzielą”, portalem Fronda.pl. Publikował też w „Rzeczpospolitej” i „Magazynie Fantastycznym” oraz przeprowadzał wywiady dla portalu wideo „Gazety Polskiej”. Autor książki „Rzecznicy”. Jego obszar specjalizacji to sprawy społeczno-polityczne, bezpieczeństwo, nie stroni od tematyki zagranicznej.
Kontakt:
jakub.jalowiczor@gosc.pl
Więcej artykułów Jakuba Jałowiczora

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zobacz także