Nowy numer 17/2024 Archiwum

Jak wybrać duchowego przewodnika?

Najlepiej, żeby był suspendowany, obłożony karą. Ważne, by wchodził w narrację lękową, znał świeżutkie prywatne objawienia, nawet te nieuznane przez Kościół i cytował wywiady Jana Pawła II, których nigdy nie udzielił.

Najlepiej, żeby był suspendowany, obłożony jakąś karą kościelną albo chociaż opuścił zgromadzenie, dorabiając do tego pobożną ideologię i dorzucając garść profetycznych sensacji. Wtedy jest wiarygodny. Na pierwszej linii frontu walczy z bezlitosną hierarchią i opierając się na dogmacie własnej nieomylności, punktuje wszelkie błędy, które znajduje w oficjalnym nauczaniu Kościoła.
Dobrze byłoby, gdyby wchodził w narrację lękową i straszył, bo dziś ludzie niczego się już nie boją.

Ważne, by słowo „kara” padało częściej niż „miłosierdzie”. Nikt nie potrzebuje pluszowego chrześcijaństwa.

Świetnie, gdyby znał świeżutkie prywatne objawienia nawet te, których Kościół jeszcze nie uznał (komu to przeszkadza?). Ważne, by cytował wywiady Jana Pawła II, których nigdy nie udzielił (przecież i tak doskonale wiemy, co sądził o świętokradczej Komunii na rękę! Trzeba umieć czytać między wierszami!).

I dobrze, gdyby zaznaczał, że jest prześladowany (przez hierarchię, biskupów, przełożonych, współbraci), bo jednak głos dobiegający z barykady ma większą siłę rażenia

I musi być śmiertelnie poważny. Święty Paweł piszący o tym, by „nieustannie się radować”, nie miał pojęcia o kryzysie Kościoła XXI wieku.

Stosuj te zasady, a znajdziesz przewodnika. Może do Boga cię nie podprowadzi, ale na pewno utwierdzi cię w twym przekonaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Marcin Jakimowicz

Dziennikarz działu „Kościół”

Absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Śląskim. Po studiach pracował jako korespondent Katolickiej Agencji Informacyjnej i redaktor Wydawnictwa Księgarnia św. Jacka. Od roku 2004 dziennikarz działu „Kościół” w tygodniku „Gość Niedzielny”. W 1998 roku opublikował książkę „Radykalni” – wywiady z Tomaszem Budzyńskim, Darkiem Malejonkiem, Piotrem Żyżelewiczem i Grzegorzem Wacławem. Wywiady z tymi znanymi muzykami rockowymi, którzy przeżyli nawrócenie i publicznie przyznają się do wiary katolickiej, stały się rychło bestsellerem. Wydał też m.in.: „Dziennik pisany mocą”, „Pełne zanurzenie”, „Antywirus”, „Wyjście awaryjne”, „Pan Bóg? Uwielbiam!”, „Jak poruszyć niebo? 44 konkretne wskazówki”. Jego obszar specjalizacji to religia oraz muzyka. Jest ekspertem w dziedzinie muzycznej sceny chrześcijan.

Czytaj artykuły Marcina Jakimowicza