GN 22/2020 Archiwum

Wybrano pięciu kandydatów na I prezesa Sądu Najwyższego

Włodzimierz Wróbel, Małgorzata Manowska, Tomasz Demendecki, Leszek Bosek, Joanna Misztal-Konecka to kandydaci na I prezesa Sądu Najwyższego, których w sobotę wyłoniło zgromadzenie ogólne sędziów tego sądu. Ostatecznego wyboru na sześcioletnią kadencję na tym urzędzie dokona prezydent.

W sobotnim głosowaniu Włodzimierz Wróbel uzyskał 50 głosów, Małgorzata Manowska 25 głosów, Tomasz Demendecki 14 głosów, Leszek Bosek 4 głosy, Joanna Misztal-Konecka 2 głosy.

Nominacji nie uzyskali sędziowie: Tomasz Artymiuk, Piotr Prusinowski, Marta Romańska, Adam Tomczyński i Dariusz Zawistowski, którzy również wyrazili wolę kandydowania.

Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN wskazało kandydatów na następcę Małgorzaty Gersdorf po sześciu dniach obrad.

Posiedzenie zgromadzenia, któremu pierwotnie przewodniczył sędzia Kamil Zaradkiewicz rozpoczęło się 8 maja. Po trzech dniach obrad Zaradkiewicz odroczył posiedzenie i zwrócił się do prezydenta o zmianę regulaminu Sądu Najwyższego. Ostatecznie Zaradkiewicz zrezygnował z wykonywania obowiązków I prezesa SN. Na jego miejsce prezydent wyznaczył Aleksandra Stępkowskiego, który zdecydował o wznowieniu obrad w piątek.

 

« 1 »
 • jagna111
  25.05.2020 10:44
  Tak, rzeczywiscie jest na Twitterze taki wpis Borysa Budki. Trzeba jednak dużo złej woli, żeby dostrzec w nim "jątrzenie", Borys Budka ma rację. Pisze jak powinno być w państwie prawa, w którym przestrzegana jest konstytucja. Zgodnie z 183 art. Konstytucji, Zgromadzenie sędziów SN: "przedstawia kandydatów prezydentowi". Robi to przyjmując uchwałę, która zostaje przekazana prezydentowi, a prezydent wybiera kandydata, który uzyskał największą ilość głosów. Tak przynajmniej było do tej pory. Teraz prezydent nie dostał uchwały, bo nie zgodził się na nią (tak jak na kilka innych wymaganych prawem rzeczy) p.o. prezesa SN. Prezydent dostał zwyczajną kartkę z pięcioma nazwiskami. Kogoś sobie wybierze, kogoś sobie mianuje. Z tym, że niezależnie kogo mianuje, będzie to nominacja niekonstytucyjna, w przyszłości łatwa do podważenia. I tyle. Tyle właśnie można się spodziewać po tekturowym prezydencie tekturowego państwa. Ale lepsze czasy przyjdą.
 • anioł 4
  25.05.2020 11:51
  Coś Jagna z tą uchwałą w Konstytucji naginasz. Prezydent ma wybrać pierwszego Prezesa spośród 5 zgłoszonych kandydatur
 • jagna111
  26.05.2020 19:23
  Pan Podajnik nie umie czytać ze zrozumieniem. Wyraźnie napisałam, że o obowiązku podejmowania uchwały jest w Ustawie o SN. A tak przy okazji, to na ty nie przeszliśmy.
  doceń 0
 • anioł 4
  29.05.2020 13:58
  Frakcja, do której należy PO , już podnosi w UE legalność wyboru I prezes SN
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama