Nowy numer 47/2020 Archiwum

Finał przeniesionego Euro 2020 jednak nie w Londynie?

Dwa europejskie miasta mogą zrezygnować z roli miast-gospodarzy piłkarskiego, europejskiego czempionatu. Wśród nich gospodarz półfinału i finału.

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2020 napotykają kolejne problemy. Najpierw impreza została przełożona na czerwiec i lipiec 2021 roku z powodu obecnej pandemii COVID-19. Teraz okazuje się, że z organizacji czempionatu mogą wylecieć dwa miasta.

Formuła najbliższego Euro jest nowatorska - gospodarzem imprezy nie będzie żaden konkretny kraj, ale 12 europejskich miast. Jak dotąd gotowość organizacji wydarzenia potwierdziły: Rzym, Baku, Glasgow, Budapeszt, Monachium, Kopenhaga, Petersburg, Bukareszt, Dublin i Bilbao. W dwóch ostatnich w fazie grupowej ma rozgrywać swoje mecze reprezentacja Polski. Swojego udziału nie potwierdziły jak dotąd Amsterdam i stolica Wielkiej Brytanii - Londyn. W Amsterdamie miały się odbyć mecze fazy grupowej oraz potyczka 1/8 finału. Londyński Wembley miało zaś stać się główną areną widowiska. To tutaj, na kultowym stadionie planowane były trzy spotkania: 1/8 finału, półfinał i mecz finałowy. Powodem rezygnacji mogą być ogromne straty finansowe związane z koniecznością odwołania licznych zaplanowanych na lato 2021 koncertów i imprez, które miały odbyć się na Wembley. Straty, które miałyby z tego wyniknąć, mogą sięgać nawet 150 mln funtów.

Pierwotnie pojawiały się informacje, że najpoważniejsze problemy z przeprowadzeniem swojej części turnieju mogą mieć Bilbao i Rzym, te miasta jednak potwierdziły chęć współorganizacji turnieju.

Co stanie się jeśli Londyn wycofa się z organizacji? Decyzja ma zostać podjęta 17 czerwca podczas obrad Komitetu Wykonawczego UEFA.

 

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama