GN 22/2020 Archiwum

Rozdał wszystko

Piastując najwyższe stanowiska w instytucjach kościelnych, nie zapominał o niesieniu pomocy najsłabszym. Mija 60 lat od kanonizacji Grzegorza Barbariga.

Gdyby żył we współczesnych czasach, na portalach internetowych pojawiałyby się kolejne budzące sensację nagłówki: „Biskup z podwójnym doktoratem rozdał swój majątek ubogim!”, „Ryzykując zakażenie dżumą, ratuje wdowy i sieroty!”, „Od księdza do kardynała zaledwie w pięć lat!”. Po kliknięciu „czytaj dalej” poznalibyśmy więcej szczegółów z jego życia. Dowiedzielibyśmy się, że reformuje seminaria, rozwija katolickie media i otwiera szkoły. W wywiadach pewnie opowiadałby o tym, co motywuje go do działania, podzieliłby się receptą na zbudowanie bliskiej relacji z Bogiem. Może ktoś pokusiłby się nawet o przeprowadzenie z nim wywiadu rzeki? Niestety, realia są inne: dysponujemy niemal wyłącznie suchymi faktami z biografii tego żyjącego w XVII w. świętego. To jednak wystarczy, aby zrozumieć fenomen człowieka, który swoje życie poświęcił służbie Kościołowi.

Wiara i wykształcenie

Urodzony w 1625 r. Grzegorz pochodził z bogatego rodu Barbarigów, należącego do starych, patrycjuszowskich rodzin weneckich. Przyszły święty był najstarszym spośród czterech synów Jana Franciszka i Lukrecji Lion. Gdy miał sześć lat, stracił matkę. Od tego momentu jego wychowywaniem zajmował się ojciec. Ten wpływowy senator Republiki Weneckiej codziennie odmawiał oficjum o Najświętszej Maryi Pannie i uczestniczył we Mszy św., a co niedzielę przyjmował Komunię Świętą. Grzegorz poszedł wytyczoną przez niego ścieżką: w wieku siedmiu lat przystąpił do pierwszej spowiedzi, a trzy lata później przyjął do serca Pana Jezusa. Od tego momentu co tydzień korzystał z obydwu sakramentów.

Dostępne jest 20% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Polska”

Absolwent dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Zaczynał w Akademickim Radiu UL Uniwersytetu Łódzkiego. Współpracował z kwartalnikiem „Fronda Lux”, „Teologią Polityczną Co Miesiąc”, portalami plasterlodzki.pl i bosko.pl. Publikował także w miesięczniku „Koncept”. Interesuje się muzyką i szeroko pojętą kulturą. Jego Obszar specjalizacji to kultura, sprawy społeczno-polityczne, tematyka światopoglądowa, media.

Kontakt:
maciej.kalbarczyk@gosc.pl
Więcej artykułów Macieja Kalbarczyka

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji