Nowy numer 21/2020 Archiwum

Dziadkowie Karola Wojtyły z Białej i Lipnika

Urodzonego w Wadowicach Karola Wojtyłę, późniejszego papieża św. Jana Pawła II, liczne więzi łączyły z Bielskiem-Białą.

Tutaj przyszedł na świat jego ojciec, a także obie babki: Anna Maria z Przeczków Wojtyłowa oraz Maria Anna z Scholzów Kaczorowska. Przed 150 laty siostrzane miasta, wówczas odrębne, leżały w granicach Austro-Węgier, na granicy Śląska (Bielsko) i Galicji (Biała). Zamieszkiwane przez Niemców i Polaków, katolików, ewangelików oraz żydów, wraz z okolicą tworzyły prężnie rozwijający się nowoczesny ośrodek przemysłowy, przyciągający nowych, poszukujących pracy przybyszów.

Wojtyłowie zamieszkują w Lipniku

W 1872 r. trafił do Bielska dziadek przyszłego papieża, krawiec Maciej Wojtyła (1852–1923) rodem z Czańca. Sześć lat później, w 1878 r., poślubił w Lipniku Annę Marię Przeczek (1853–1881) i przeniósł się do tej sąsiadującej z Białą miejscowości. Jego teść, czeladnik piekarski Franciszek Przeczek (1821–1885), był ewangelikiem z Datyni na Śląsku Cieszyńskim, a teściowa, Maria z Hessów (1824–1884), katoliczką z Lipnika, jednak z mieszanej wyznaniowo rodziny (ojciec ewangelik).    
 Wojtyłowie zamieszkali w tzw. dolnym Lipniku, w sąsiedztwie Białej. Granica pomiędzy obu miejscowościami była w praktyce niezauważalna. Tutejsi katolicy, formalnie podlegający parafii pw. Narodzenia NMP i św. Walentego, ze względów praktycznych korzystali z bliższego kościoła pw. Opatrzności Bożej w Białej. Dzieci chrzczono zarówno w jednej, jak i drugiej świątyni, a większość zmarłych chowano na bialskim cmentarzu parafialnym. Śluby zawierano zazwyczaj w kościele lipnickim.
18 lipca 1879 r. w wiejskiej chałupie Thormeyerów, pod numerem Lipnik 31 (później ul. Bohaterów Westerplatte 1, dom wyburzono ok. 1970 r.), urodził się Karol Wojtyła, ojciec przyszłego papieża. Jak ustalił niedawno ks. Czesław Chrząszcz, chłopca ochrzczono 27 lipca w kościele pw. Opatrzności Bożej w Białej. Kolejny potomek, Leon, urodzony w 1881 r., przeżył zaledwie dwa miesiące, wkrótce zmarła też wyczerpana porodem Anna Wojtyła. Syn i matka spoczęli na nieodległym bialskim cmentarzu parafialnym, leżącym… na terenie gminy Lipnik.

Cały tekst jest dostępny w specjalnym serwisie na 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • jagna111
  18.05.2020 17:42
  Babcię i Dziadka też treba kanonizować. Koniecznie!
  doceń 0
 • Eugeniusz_Pomorze_
  19.05.2020 06:59
  Najlepiej nikogo nie kanonizować, a zamiast tego feministkom udzielać święceń kapłańskich. Koniecznie!
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama