Nowy numer 48/2020 Archiwum

"Wołanie o zakończenie pandemii i opiekę nad całym światem"

Ten koncert zespołu Les Femmes jest modlitwą za świat dotknięty koronawirusem. Premiera na stronie Gość.pl, na kanale YouTube "Gościa Niedzielnego" i na Facebooku w niedzielę 17 maja o 20.30.

Koncert „Rosarium dla świata” - zaprasza zespół Les Femmes
Gość Niedzielny

Nazwa koncertu "Rosarium dla świata" odsyła słuchaczy do modlitwy różańcowej. Do jej odmawiania, w ostatnich tygodniach, gorąco zachęca papież Franciszek.

Repertuar Rosarium został specjalnie ułożony na wzór jednej dziesiątki różańca, by zachęcić do kontemplacji i wspólnej modlitwy wznoszonej do Matki Boskiej za pośrednictwem sztuki dźwięków. Inicjujące różańcową cząstkę Ojcze Nasz oraz finalne Chwała Ojcu, prezentują śpiewy zaczerpnięte z chorału gregoriańskiego, by podkreślić średniowieczne korzenie kultu maryjnego. Natomiast kolejne opracowania Ave Maria reprezentują różnorodne kompozytorskie wizje umuzycznienia Pozdrowienia Anielskiego powstałe na przestrzeni wieków.

- Tym koncertem pragniemy okazać solidarność i wesprzeć wszystkie osoby walczące o swoje życie i zdrowie - mówią śpiewaczki z zespołu Les Femmes. - Modlitwą obdarzamy całą służbę medyczną, wolontariuszy i ludzi dobrej woli. Chcemy zanieść pocieszenie dla tych, którzy stracili bliskich i pokój serca tym, co lękają się o swoją przyszłość. Myślimy o osobach, dla których kwarantanna jest niełatwym wyzwaniem i sporym trudem.

Premiera koncertu "Rosarium dla świata", w wykonaniu Les Femmes, będzie miała miejsce na kanale YouTube "Gościa Niedzielnego", na facebookowym profilu "Gościa" oraz na stronie Gość.pl w niedzielę 17 maja o godz. 20.30.

- To nasze "Totus Tuus", tak szczególne i aktualne w roku Jana Pawła II - wyznają artystki. - 10 wezwań "Ave Maria" śpiewamy w języku łacińskim, polskim, włoskim i francuskim, a cały koncert rozpoczyna kompozycja "Vater Unser" ("Ojcze Nasz") Arvo Pärta. Projekt realizujemy wspólnie z Piotrem Jamiołem (skrzypce) i Arkadiuszem Farkowskim (fortepian), którzy na co dzień z nami współpracują.

"Wołanie o zakończenie pandemii i opiekę nad całym światem"   Premiera koncertu "Rosarium dla świata" na kanale YouTube "Gościa Niedzielnego", na facebookowym profilu "Gościa" oraz na stronie Gość.pl w niedzielę 17 maja o godz. 20.30.

Les Femmes - (Joanna Sobowiec-Jamioł - sopran; Natalia Krajewska-Kitowska - sopran, Emilia Osowska - mezzosopran;) to niezależny zespół muzyki klasycznej z Trójmiasta założony w 2011 roku. W głównym nurcie zespołu są autorskie kolaże operowe sięgające tradycji pasticcio XVII I XVIII wieku. Są to spektakle muzyczne zbudowane z arii, pieśni i innych fragmentów dzieł kompozytorów muzyki klasycznej, które łączy spójna fabuła i nowy kontekst interpretacyjny. To oryginalne zestawienie tworzy nową jakość, skłania do zabawy formą oraz nakłada świeże interpretacje sceniczno-muzyczne.

Cechą charakterystyczną grupy są przedstawiania nacechowane silnymi emocjami, wyrazistymi bohaterami, a zarazem posiadające pozytywne i niebanalne przesłanie. W swoim dotychczasowym dorobku, Les Femmes posiada ponad 400 koncertów i spektakli na polskich oraz zagranicznych scenach muzycznych. W 2019 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę "Pejzaż polski" z pieśniami polskich kompozytorów,, a w 2020 roku płytę z piosenkami kina międzywojennego zaaranżowanymi na jazzowo pt. "W małym kinie".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama