Nowy numer 49/2020 Archiwum

Dyskusja online: „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”

Czy narody Europy Zachodniej pamiętają o wojnie tak samo, jak mieszkańcy środkowej i wschodniej części kontynentu? Jakie spory polityczne i prawne wynikające z II wojny światowej nie zostały wciąż zamknięte? Kto kształtuje wyobrażenia o wydarzeniach II wojny światowej: historycy czy twórcy kultury masowej? Na te i inne pytania w piątek 8 maja odpowiedzi poszukają uczestnicy konferencji pt. „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”.

Spotkanie, którego organizatorem jest Muzeum Historii Polski, potrwa od godz. 10 do 14.

Tutaj poznasz program konferencji

II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat. PANEL 1
MuzHPtv


Ze względu na stan epidemii dyskusja odbędzie się w formie wideokonferencji. Internauci będą mogli ją śledzić na profilu FB oraz kanale YouTube Muzeum Historii Polski. Obserwujący dyskusję, zalogowani słuchacze będą mieli możliwość zadawania ekspertom pytań. Wystąpienia podczas konferencji będą tłumaczone na język angielski oraz rosyjski.


Konferencja będzie się składać z trzech paneli:

  • Pierwszy będzie poświęcony pamięci o II wojnie światowej: kultywowaniu, zapominaniu, a w końcu – na jej politycznym wykorzystaniu.
  • W drugim panelu zaproszeni goście naświetlą prawne problemy wynikające z II wojny światowej, takie jak kwalifikacja poszczególnych zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic czy zasadności odszkodowań.
  • W trzeciej części badacze będą dyskutować o tym, w jakim stopniu wejście Armii Czerwonej było dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej wyzwoleniem, a w jakim nową okupacją, a także o tym, jak upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową.

Zainteresowani będą mieli także okazję obejrzeć 8 maja w TVP Historia 50-minutowy program z dyskusją części uczestników konferencji, wzbogaconą materiałami filmowymi. Debatę telewizyjną poprowadzą dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro i dyrektor TVP Historia Piotr Legutko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama