Nowy numer 21/2020 Archiwum

Co będzie po?

Nie wiem, kiedy i jak skończy się ta epidemia. Wiem, że na wiele rzeczy spojrzymy inaczej. Już spoglądamy. Co może zmienić się na trwałe, a co tylko na chwilę?

Każde, a szczególnie tak niespodziewane i dla wielu dramatyczne wydarzenie zmienia perspektywę. I rzeczywistość. Niektóre rzeczy zaczynamy doceniać, inne się dezaktualizują. Pojawiają się zmiany i postanowienia, o których szybko zapominamy, ale też takie, których trzymamy się potem długo.

Z danych pomiarowych wynika, że w dużych europejskich, ale nie tylko, metropoliach powietrze dawno nie było tak czyste. Na przykład w Nowym Delhi, w Indiach, jakość powietrza jest ponadtrzykrotnie lepsza niż zwykle (chodzi o wskaźnik AQi). Wyraźnie lepszej jakości powietrzem mogą też oddychać mieszkańcy w zasadzie wszystkich europejskich stolic. Mocno ograniczony transport, kołowy i lotniczy, mniejsza aktywność firm i fabryk – to powoduje, że w powietrzu jest mniej pyłów zawieszonych, mniej tlenków siarki i tlenków azotu. Zgodnie z danymi Europejskiej Agencji Środowiska stężenie tych ostatnich było o połowę mniejsze niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Spadła związana z aktywnością człowieka emisja dwutlenku węgla. To wszystko widać chociażby na zdjęciach zrobionych przez satelitę Sentinel-5P (który jest wyposażony w odpowiednie detektory).

Przyroda

Dostępne jest 13% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • spe
    10.05.2020 11:32
    To zwykłe ograniczenie konsumpcjonizmu najbardziej służy przyrodzie. Bogate korporacje z oczywistych przyczyn wolą jednak podejmować walkę z "polskim węglem".
    doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji