Nowy numer 21/2020 Archiwum

Belgia: Smutny finał katolickich szpitali psychiatrycznych

Nie udało się ocalić katolickiej tożsamości kościelnych szpitali psychiatrycznych w Belgii.

Zostały założone przez Zgromadzenie Braci Miłosierdzia, którzy byli pionierami w posłudze wśród osób z zaburzeniami psychicznymi. Z czasem zakonnicy stracili decydującą rolę w zarządzie szpitali, choć nadal pozostali z nimi związani. Problem pojawił się 2017 r., kiedy w katolickich szpitalach zaczęto przeprowadzać dozwoloną w Belgii eutanazję.

Zarówno zgromadzenie, jak i Stolica Apostolska starały się przekonać zarząd 15 szpitali do rezygnacji z przeprowadzania eutanazji. Interweniował zarówno generał zakonu brat Rene Stockman, jak i pomocniczy biskup Amsterdamu Jan Hendrikis, którego Stolica Apostolska wysłała do Belgii jako wizytatora apostolskiego. Ponieważ wszystkie te działania nie przyniosły pożądanych rezultatów, Kongregacja Nauki Wiary zmuszona została do podjęcia radykalnych kroków. Podpisany przez kard. Louisa Ladarię dekret pozbawia szpitale ich katolickiej tożsamości. W takiej sytuacji również Bracia Miłosierdzia postanowili opuścić założone przez siebie placówki.

« 1 »
 • Atimeres
  07.05.2020 08:23
  W Belgii rezlizuje się wysoką śmiertelność w pandemii Kowid-19. Wśrod dotychczasowych "absolwentów" choroby ponad 12 tysięcy (60%) to ozdowiency, a ponad 8 tysięcy (40%) to zmarli - raczej przy znacznym przyzoleniu władz.
  Jeszcze gorzej jest w Holandii i w Anglii, gdzie na podstawie danych portalu Worldometers można obliczyć, iz ofiarą śmierci koronawirusowej pada ponad 90% zarażonych - też w znacznejmierze za przyzwoleniem władz panstwowych.
  To mial na myśli papież Franciszek, nazywając taką praktykę koronawirusowym ludobójstwem!
  Ciekawe, dlaczego nie słychac protestów tamtejszego Kościoła!
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama