Nowy numer 38/2023 Archiwum

Bazylika Katedralna w Pelplinie – renowacja zabytków ruchomych

W Bazylice Katedralnej należącej do Średniowiecznego Pocysterskiego Zespołu Zabytkowego w Pelplinie poddano renowacji znajdujący się we wnętrzu Bazyliki zabytkowy prospekt organowy.

Projekt „Bazylika Katedralna w Pelplinie – renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej” realizowany w ramach działania 8.1 osi priorytetowej VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (umowa o dofinansowanie nr POIS.08.01.00-00-0048/16-00)

Z:\Wymiana\Marian\Ogrod - realizacja projektu\POIIS tablice\FE_POIS_barwy_RP_EFRR_2017\FE POIS_barwy RP_EFRR\POLSKI\poziom\FE_POIS_poziom_pl-1_rgb.jpg

W Bazylice Katedralnej należącej do Średniowiecznego Pocysterskiego Zespołu Zabytkowego w Pelplinie, w ramach realizowanego projektu pn. „Bazylika Katedralna w Pelplinie – renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego poddano renowacji znajdujący się we wnętrzu Bazyliki zabytkowy prospekt organowy. Niezwykłe bogactwo rzeźb i płaskorzeźb zdobi wielopiętrowe dzieło: piszczałki, obramowane po bokach meandrami uszaków, wtopione są w efektowną dekorację złożoną z ornamentów roślinnych (liście akantu, girlandy), aniołków i maszkaronów. Całości dopełniają niezwykle ekspresyjne, dynamiczne rzeźby. Największe wrażenie pozostawia wieńczący prospekt wniebowstępujący Chrystus – półnagi, roztańczony, z wzniesionymi ramionami.

Zabytkowy prospekt organowy. Bazylika w Pelplinie   Zabytkowy prospekt organowy. Bazylika w Pelplinie

Poza wspomnianym prospektem organowym, w ramach realizowanego projektu poddawane są renowacji zabytkowe okna witrażowe. Witraże pochodzą z końca XIX w. i wpisane zostały do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Witraże w ilości 15 sztuk, umieszczone są pod sklepieniem, dzielone na trzy piony, z laskowaniem z wypalanej cegły, z poziomymi kształtkami dzielone czterema płaskownikami, z wiatrownicami montowanymi na wkręty.

Okna witrażowe z XIX wieku. Bazylika w Pelplinie   Okna witrażowe z XIX wieku. Bazylika w Pelplinie

Przypomnijmy:

W Pelplinie dnia 9 września 2016 roku miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o dofinasowanie projektu pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowanym przez Pana Sekretarza Stanu w Ministerstwie Panem Jarosławem Sellinem a Diecezją Pelplińską reprezentowaną przez Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasynę. Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o nr POIS.08.01.00-00-0048/16-00 pod nazwą: „Bazylika Katedralna w Pelplinie – renowacja i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej” w ramach działania 8.1 oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

Wartość projektu: 21 000 689,82 PLN (kwota wydatków kwalifikowalnych: 20 986 589,82 PLN).

Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 17 838 601,34 PLN.

MATERIAŁ PARTNERA

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast