Nowy numer 47/2020 Archiwum

Obchody święta Konstytucji 3 maja

Msza św. w intencji ojczyzny w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych oraz telewizyjne wystąpienie prezydenta - złożą się na tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 maja.

"W tym roku narodowe święto Konstytucji 3 Maja będzie obchodzone zgodnie z reżimem przepisów przyjętych na czas pandemii, w związku z tym świętowanie odbędzie się według nieco innego scenariusza" - powiedział PAP prezydencki mister Wojciech Kolarski.

Jak zaznaczył, 3 maja para prezydencka wspólnie z najważniejszymi osobami w państwie weźmie udział w Mszy św. za ojczyznę w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Jak dodał, z powodu pandemii w nabożeństwie będzie uczestniczyła ograniczona liczba osób.

Następnie w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość, w czasie której prezydent wręczy wysokie odznaczenia państwowe, w tym najwyższe odznaczenie państwowe - Order Orła Białego.

Nie będzie natomiast zwyczajowej uroczystości na Placu Zamkowym, podczas której prezydent dotąd miał wystąpienie z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Kolarski zapowiedział, że zamiast wystąpienia na Placu Zamkowym tego dnia około południa prezydent będzie miał wystąpienie telewizyjne.

Święto Narodowe 3 Maja jest obchodzone w rocznicę uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Dokument był pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Przez okres PRL jego publiczne obchodzenie było zabronione, ponownie stało się państwowym świętem w 1990 roku.

« 1 »
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze