Nowy numer 49/2020 Archiwum

Film „Jonasz”. Pokaz specjalny i rozmowa z reżyserem

Zapraszamy na wspólne oglądanie filmu i rozmowę z Maciejem Sikorskim z Teatru Exit. Spotkanie w sobotę 2 maja od godz. 21 prowadzi Marcin Jakimowicz.

Film „Jonasz” to 43-minutowa steatralizowana adaptacja biblijnej opowieści o proroku Jonaszu. Historia bohatera, który znalazł się w zamknięciu, w sytuacji zagrożenia, ciemności, w aktualnym czasie epidemii koronawirusa mocno przemawia do naszego doświadczenia.

Transmisja na żywo rozpocznie się w sobotę, 2 maja o godz. 21.00 na kanale YouTube „Gościa Niedzielnego” oraz na stronie Gość.pl.

 

Wspólnie oglądamy film "Jonasz". Zaprasza Maciej Sikorski i teatr "Exit"
Gość Niedzielny


– Przyjrzymy się światu, w którym przyszło nam żyć, z perspektywy brzucha wieloryba – zapowiada reżyser. I wyjaśnia wyjątkowy charakter sobotniej transmisji.

– Przez ponad cztery lata pracy w Teatrze Exit mieliśmy wiele okazji, by spotykać się z widzami i rozmawiać. Po każdym ze spektakli, po każdym pokazie filmu odbywały się takie spotkania – mówi Maciej Sikorski. – Zależy nam, żeby utrzymać tradycję spotkania tu i teraz. „Tu” się nie uda, ale bądźmy „teraz”, czyli 2 maja, o godzinie 21 – zaprasza reżyser.

– Po zakończeniu spotkania na żywo film zostanie zdjęty z okna transmisji, ponieważ chcemy kontynuować zwyczaj, że nie umieszczamy w sieci naszych produkcji, z wyjątkiem teledysków.
 

O filmie:

W 43-minutowej steatralizowanej adaptacji opowieści o proroku Jonaszu występują niepełnosprawni aktorzy Teatru Exit. Jak zapowiadają autorzy „Jonasza”: „Oszczędny w formie, ascetyczny, mocno symboliczny, z dużą ilością długich ujęć i zbliżeń z nieśpiesznym obrazem i  kadrami niczym obrazy, które ożywają. To opowieść dziejąca się niejako poza czasem. Bez wskazywania kontekstów historycznych”.

W filmie pojawia się kilka obiektów, w tym szkielet wielkiego wieloryba płetwala o długości ok. 10 metrów. Opowieść o Jonaszu odbywa się w dwóch przestrzeniach – w obiekcie przemysłowym (hala starej odlewni żeliwa w Oświęcimiu) oraz na scenie teatru „Łaźnia Nowa” w Krakowie. W głównej roli występuje chory na porażenie mózgowe Bawer Aondo-Akaa oraz aktorzy Teatru EXIT – Marcin Konik, Tomasz Balon, Zbigniew Łuczyński, Beata Nowosielska i Ryszard Waligóra. Pojawiają się również zawodowi aktorzy – Stanisław Banaś i Tadeusz Dylawerski.

Emocje towarzyszące filmowi będą budowane również przez muzykę, która z pomocą żywych instrumentów wykreuje grozę burzy i lęku przed wielkim stworem morskim. Muzykę skomponował Adam Szewczyk, który zaprosił do grania na planie kilku wybitnych muzyków. Występują Adam „Szabas“ Kowalewski – kontrabas, Bogusław Kaczmar – piano, Tomasz Drozdek – perkusionalia oraz niewidomy artysta, aktor teatru EXIT – Ryszard Waligóra na saksofonie.

Scenariusz: Maciej Sikorski.
Reżyseria: Maciej Sikorski i ks. Roman Sikoń SDB.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama