Nowy numer 43/2020 Archiwum

Film „Jonasz”. Zapraszamy na seans online i rozmowę z reżyserem

Spotkanie w najbliższą sobotę 2 maja poprowadzi Marcin Jakimowicz.

Film „Jonasz” to 40-minutowa adaptacja biblijnej Księgi Jonasza. Historia bohatera, który znalazł się w zamknięciu, w sytuacji zagrożenia, ciemności, w aktualnym czasie epidemii koronawirusa mocno przemawia do naszego doświadczenia.

– Zależy nam, żeby sobotnie spotkanie online było jak najbliższe spotkaniu w realnych, kinowych warunkach. Dlatego zapraszamy do wspólnego oglądania filmu na żywo. Rozpoczynamy o godzinie 21. Po zakończeniu spotkania nie będzie możliwości wyświetlenia retransmisji filmu – zapowiada Maciej Sikorski, autor scenariusza i reżyser obrazu „Jonasz”.

O kulisach powstania filmu oraz o tym, jak odczytać doświadczenie biblijnego Jonasza w obecnym czasie epidemii, z Maciejem Sikorskim porozmawia Marcin Jakimowicz.

Transmisja live rozpocznie się w sobotę, 2 maja o godz. 21.00 na kanale YouTube „Gościa Niedzielnego” oraz na stronie Gość.pl.

Zobacz zwiastun filmu „Jonasz”:

Jonasz
Fundacja Budzenie Pasji

 

Występują niepełnosprawni aktorzy Teatru Exit. Jak zapowiadają autorzy „Jonasza”: „Oszczędny w formie, ascetyczny, mocno symboliczny, z dużą ilością długich ujęć i zbliżeń z nieśpiesznym obrazem i  kadrami niczym obrazy, które ożywają. To opowieść dziejąca się niejako poza czasem. Bez wskazywania kontekstów historycznych”.

Przeczytaj więcej na temat Teatru Exit: Słabi z mocą

W filmie pojawia się kilka obiektów, w tym szkielet wielkiego wieloryba płetwala o długości ok. 10 metrów. Opowieść o Jonaszu odbywa się w dwóch przestrzeniach – w obiekcie przemysłowym (hala starej odlewni żeliwa w Oświęcimiu) oraz na scenie teatru „Łaźnia Nowa” w Krakowie. W głównej roli występuje chory na porażenie mózgowe Bawer Aondo-Akaa oraz aktorzy Teatru EXIT – Marcin Konik, Tomasz Balon, Zbigniew Łuczyński, Beata Nowosielska i Ryszard Waligóra. Pojawiają się również zawodowi aktorzy – Stanisław Banaś i Tadeusz Dylawerski.

Emocje towarzyszące filmowi będą budowane również przez muzykę, która z pomocą żywych instrumentów wykreuje grozę burzy i lęku przed wielkim stworem morskim. Muzykę skomponował Adam Szewczyk, który zaprosił do grania na planie kilku wybitnych muzyków. Występują Adam „Szabas“ Kowalewski – kontrabas, Bogusław Kaczmar – piano, Tomasz Drozdek – perkusionalia oraz niewidomy artysta, aktor teatru EXIT – Ryszard Waligóra na saksofonie.

Scenariusz: Maciej Sikorski.
Reżyseria: Maciej Sikorski i ks. Roman Sikoń SDB.
 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama