Nowy numer 21/2020 Archiwum

Pięta komórki

Zespół polskich naukowców odkrył mechanizm pomocny w walce z komórkami nowotworowymi jelita grubego. Prawdziwą ich piętę Achillesa. Może tę bitwę zaczniemy w końcu wygrywać?

Komórki budujące organizm człowieka składają się z wielu różnych elementów. Na zewnątrz każdej z nich znajduje się błona komórkowa, która oddziela jej wnętrze od środowiska zewnętrznego. Budują ją tłuszcze i zakotwiczone w niej białka. Środek wypełniony jest cytoplazmą. W niej kotłują się tysiące cząsteczek, z których część ewolucja ułożyła w różnego rodzaju budowle. Jedne, zwane mitochondriami, pracują jako elektrownia komórkowa. Inne, nazwane od imienia odkrywcy aparatem Golgiego, spełniają rolę sortowni, która wysyła cząsteczki białek w różne miejsca komórki. Oddelegowuje je m.in. na wspomnianą błonę, gdzie pracują jako receptory. Dzięki nim komórki odpornościowe „badają” ludzki organizm i klasyfikują intruzów do zniszczenia. Najważniejszą z budowli wewnątrzkomórkowych jest jądro, które pracuje jako centrum dowodzenia. W nim przechowywany jest materiał genetyczny – DNA. Ściśle upakowany wewnątrz struktury kryje przepisy na wcześniej wspomniane białka. Instrukcje mówiące, jak je wykonać, nazywane są genami. Odczytywaniem i tłumaczeniem tej informacji zajmują się specjalne cząsteczki obecne w jądrze komórkowym i cytoplazmie.

Ludzie i pieniądze

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Wykup dostępu do całego artykułu. Cena 1,23. Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji