Nowy numer 23/2020 Archiwum

Berlińczycy protestowali przeciwko obostrzeniom i łamaniu konstytucji

Kilkaset osób protestowało w sobotę w centrum Berlina przeciwko obostrzeniom wprowadzonym przez władze z powodu pandemii koronawirusa. Interweniowała policja.

Protestujący krzyczeli "Zwróćcie mi moje życie !" i nieśli transparenty z napisami: "Wolność to nie wszystko, ale bez wolności wszystko jest niczym" oraz "Tato, czym jest pocałunek?"

Niektórzy z protestujących usiłowali utrzymać pewną odległość między sobą siadając na bruku w maskach, ale inni tworzyli grupy. Siedzący trzymali białe róże nawiązujące do ruchu Białej Róży, który był ruchem oporu przeciwko nazistom.

"Jesteśmy tu aby dać wyraz naszym przekonaniom, aby chronić konstytucyjne prawa i wolności, a przede wszystkim wolność słowa" - powiedziała jedna z uczestniczek protestu, która przedstawiła się jako Sandra. Demonstranci rozdawali przechodniom okolicznościową gazetę zatytułowaną "Demokratyczny opór", w której napisano, że pandemia koronawirusa jest pretekstem do objęcia władzy przez sianie strachu. W gazecie cytowano opinie 127 lekarzy z całego świata, którzy kwestionowali konieczność ostrych ograniczeń oraz zamykania gospodarki i życia społecznego.

Doszło do niegroźnych przepychanek z policją, która zatrzymała ponad 100 osób.

Berlińczycy protestowali przeciwko obostrzeniom i łamaniu konstytucji   Protest w Berlinie. Demonstranci zarzucają władzy łamanie konstytucyjnych wolności przy okazji wprowadzenia ograniczeń związanych z koronawirusem. PAP/EPA/OMER MESSINGER

Rzecznik policji Thilo Cablitz oświadczył, że władze zezwoliły na kolportowanie gazety, ale nie zezwoliły na publiczną demonstrację. "W czasie (pandemii) koronawirusa i zgodnie z odpowiednimi przepisami, jesteśmy zobowiązani aby zapobiegać zgromadzeniom" - powiedział.

Wcześniej niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł, ze ludzie mają prawo do protestów pod warunkiem przestrzegania przepisów o dystansie międzyosobowym. Była to reakcja na pozew aktywistów organizacji prodemokratycznych, którzy utrzymywali, że obostrzenia naruszają wolność zgromadzeń.

Podobnie jak dziesiątki krajów na świecie Niemcy wprowadziły surowe ograniczenia wszelkich form aktywności publicznej aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Niemcy są piątym pod względem łącznej liczby przypadków zachorowań krajem na świecie, ale ze stosunkowo małą liczbą zgonów.

Od poniedziałku niektóre obostrzenia będą złagodzone, m. in. będą mogły być otwarte małe sklepy, ale obowiązek utrzymywania dystansu wobec innych osób ma obowiązywać co najmniej do 3 maja.

« 1 »
 • KRM
  26.04.2020 13:02
  W Polsce także w sobotę (25 kwietnia) miały miejsce liczne demonstracje. W południe w Katowicach ludzie demonstrowali przeciwko ograniczeniom nieumożliwiającym im prowadzenie działalności gospodarczej = zarabianie na utrzymanie siebie i rodzin. W wielu miejscowościach przygranicznych z Niemcami i Czechami (m.in. w Cieszynie) mieszkańcy demonstrowali przeciwko możliwości swobodnego przekraczania granicy państwa przez osoby, które mieszkają po jednej jej stronie a pracują po drugiej.

  Piszcie o tym!
  Bo u nas także pandemia koronawirusa jest pretekstem do objęcia władzy przez sianie strachu.
  W czasie kiedy w Polsce odbywały się demonstracje za możliwością pracy i zarabiania (a więc i płacenia podatków) rząd w Warszawie zajmował się informowaniem o przywilejach, które lada chwila nada wąskiej grupie zdziecinniałych facetów, którzy w krótkich spodenkach biegają po trawce i kopią nadmuchany kawałek szmaty - tak jakby to była teraz najważniejsza sprawa.
  doceń 13
 • filmo
  26.04.2020 20:57
  Najlepsze hity i premiery kinowe dostępne w każdym domu.
  Wygodny sposób, aby oglądać tysiące filmów i seriali.
  Znajdują się też produkcje przedpremierowe, co oznacza,
  ze możesz legalnie oglądać filmy, które aktualnie dostępne są jeszcze w kinach!
  Wszystkie możliwe filmy oraz seriale z dożywotnim dostępem.

  https://filmvod.pl
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama