Nowy numer 23/2020 Archiwum

Od przywrócenia kontroli na granicy z UE zatrzymano ponad 100 osób

- Od przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej na granicy z krajami UE zatrzymano łącznie ponad 100 osób, które przekroczyły granicę niezgodnie z przepisami - poinformowała w rozmowie z PAP rzecznik prasowa Komendanta Głównego SG por. Agnieszka Golias.

Tymczasowe kontrole na granicy wewnętrznej – z krajami Unii Europejskiej - przywrócono w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemii. Wprowadzono je od 15 marca; zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w tej sprawie, będą obowiązywały do 3 maja.

Z danych przekazanych PAP przez Komendę Główna Straży Granicznej wynika, że od 15 marca do 19 kwietnia, na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą, funkcjonariusze SG zatrzymali łącznie 102 osoby, które przekroczyły granicę niezgodnie z obowiązującymi przepisami.

Na granicy z Niemcami zatrzymano 39 osób, z Czechami – 45, ze Słowacją – 11, a z Litwą – 7. Najliczniejszą grupę zatrzymanych stanowili obywatele Ukrainy – 36 osób, następnie Polacy – 23, oraz Czesi – 21.

Strażnicy przyznają, że część osób zatrzymywanych za nielegalne przekroczenie granicy próbuje w ten sposób uniknąć kwarantanny, ale są i tacy, którzy chcą pominąć kontrolę z innych względów.

"W ubiegłym tygodniu w ręce funkcjonariuszy Straży Granicznej z Zielonej Góry wpadł mężczyzna, który przekroczył nielegalnie granicę z Niemiec do Polski. W trakcie kontroli jego dokumentów wyszło na jaw, iż powodem przekroczenia granicy w miejscu niedozwolonym było nie tylko uniknięcie odbywania kwarantanny, ale także uniknięcie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia do aresztu śledczego" - zaznaczyła rzecznik prasowa Komendanta Głównego SG por. Agnieszka Golias.

Mężczyzna od sierpnia 2018 roku był poszukiwany na podstawie listu gończego przez Sąd Rejonowy w Miastku. Miał odbyć karę 3 miesięcy pozbawienia wolności za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

Dużą grupę osób, którzy nielegalnie przedostali się do Polski z Czech pod koniec marca zatrzymali funkcjonariusze z placówki Straży Granicznej w Opolu. Łącznie zatrzymano tam 24 Ukraińców - 20 z nich przekroczyło granicę, zaś 4 osoby czekały na nich po stronie polskiej. Mieli pomóc im w dalszym powrocie na Ukrainę.

Wszystkim zatrzymanym po przesłuchaniu przedstawiono zarzuty. Otrzymali również 3 i 5-letnie zakazy wjazdy na terytorium państw Schengen. Następnie zostali odwiezieni pod konwojem do granicy i przekazani stronie ukraińskiej.

Wśród osób zatrzymanych za nielegalne przekroczenie granicy znalazły się również osoby, które przekroczyły granicę, by odwiedzić znajomych, bądź zrobić zakupy.

Jeden z obywateli Polski, przeszedł na stronę czeską, aby odwiedzić znajomego, a następnie wrócił poza wyznaczonym przejściem granicznym. Mężczyzna został ukarany mandatem oraz poinformowany o obowiązku odbycia 14-dniowej kwarantanny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Anonim (konto usunięte)
  24.04.2020 08:13
  W czasach minionych TV donosiła o sukcesach w zwalczaniu spekulanctwa, bo zatrzymywano babcie handlujące czekoladami.
  Generalnie normą dla mieszkańców przygranicznych jest praca czy zakupy po drugiej stronie granicy. Uważanie ich za jakiś wielkich przestępców jest dosyć żałosne. A ujęcie kogoś, kto ma wyrok nie może uzasadniać granicznych kontroli, które co do zasady maja pomóc wyłącznie w zwalczaniu epidemii.
  doceń 0
 • podajnik
  24.04.2020 09:22
  Opieszałość oraz impotencja Unii Europejskiej w czasie epidemii jest gwoździem do trumny tej instytucji.
  We Włoszech przed epidemią po cichu mówiło się o wyjściu z Unii. Teraz mówi się to głośno.
  Komisarz ds Zdrowia i jej pełne zaangażowania "musimy nauczyć się żyć z wirusem"
  Ursula von der Leyen i jej spóźnione przeprosiny za spóźnioną reakcję w sprawie wirusa.
  Tusk i jego zazdrosne "jeszcze nigdy tak wielki samolot nie dostarczył tak wiele maseczek tak niewielu"
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama