Nowy numer 23/2020 Archiwum

We Wrocławiu chcą leczyć chorych na COVID-19 osoczem tych, którzy już przeszli chorobę

Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. dr hab. Grzegorza Mazura zbada, czy osocze osób, które pokonały COIVD-19 może pomóc w terapii innych chorych. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 osób.

Projekt, który dotyczy zastosowania osocza ozdrowieńców w terapii chorych na COVID-19 wraz z metabolomiczną i laboratoryjną oceną postępu terapii osoczem, w ramach tak zwanej szybkiej ścieżki, został wybrany do finansowania przez Agencję Badań Medycznych - poinformowała w środę PAP rzeczniczka Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu Monika Maziak.

Zakłada on, że osoby, które wyzdrowiały z COVID-19 wytworzyły przeciwciała, które neutralizują wirusa. Pobranie osocza od takiej osoby i przetoczenie jej choremu zmagającemu się z chorobą może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

Jak przekazała rzeczniczka pierwsze pobranie osocza od osoby wyleczonej zaplanowano w piątek w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu.

"To bardzo bezpieczna procedura. Co ważne, do projektu mogą się zgłosić nie tylko osoby, u których koronawirusa potwierdzono, ale też takie, które - na podstawie objawów - podejrzewają, że go przeszły. W ramach przygotowania do badania zrobione zostaną odpowiednie testy, które te podejrzenia zweryfikują" - tłumaczy prof. Grzegorz Mazur z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, cytowany w prasowym komunikacie.

Celem projektu - jak wyjaśniła rzeczniczka - jest przede wszystkim ocena różnicy w odpowiedzi serologicznej u ozdrowieńców, którzy przebyli zakażenie SARS-Cov-2 bezobjawowo, a ozdrowieńców z objawami klinicznymi COVID-19. "Badacze ocenią też wpływ poziomu przeciwciał przeciwko SARS-Cov-2 oraz bezpieczeństwo i skuteczność terapii w polskiej populacji" - dodała.

Ilość pobranego od jednej osoby osocza pozwoli na przygotowanie 2-3 porcji, które mogą zostać podane 2-3 chorym lub jednemu choremu w odstępstwie kilku dni. Do projektu zakwalifikowanych zostanie 300 osób.

Projekt pod kierunkiem prof. Grzegorza Mazura przez najbliższe 18 miesięcy realizować będzie zespół badawczy, w skład którego wejdą m.in. dr hab. Aleksandra Butrym prof. nadzw., dr Siddarth Agrawal, dr Aleksander Dybko i dr Katarzyna Skowrońska Dzierzba.

Przy projekcie naukowcy będą współpracować z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu oraz jednoimiennymi oddziałami chorób zakaźnych na terenie Dolnego Śląska, w tym oddziałem Klinicznym Chorób Zakaźnych Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu kierowanym przez prof. Krzysztofa Simona oraz Katedrą i Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii kierowaną przez dr hab. Waldemara Goździka prof. nadzw.

Dofinansowanie projektu wynosi około 3 mln zł.

« 1 »
 • Scott
  23.04.2020 06:56
  Świetny pomysł. Ale że względu na to jak dobrze rokuje, ilu osobom może pomoc i sytuację gospodarczą w jakiej jest kraj.. Kwota 3 mln powinna być co wielokrotnie zwiększona.
  doceń 0
 • wacpiotr
  28.05.2020 19:35
  wacpiotr
  Wielki szacunek dla medyków: https://youtu.be/pJpGB2jzcp0
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama