Nowy numer 43/2020 Archiwum

Saakaszwili: Jestem gotowy do objęcia funkcji wicepremiera Ukrainy

Micheil Saakaszwili, były prezydent Gruzji i były szef administracji obwodu odeskiego na Ukrainie, oświadczył w środę, że otrzymał od ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego propozycję objęcia funkcji wicepremiera ds. reform i jest gotowy do sprawowania tego urzędu.

Zaznaczył, że propozycja ta jest dla niego "wielkim zaszczytem". Poinformował także, że rozmawiał już premierem Denysem Szmyhalem o swojej ewentualnej pracy w rządzie.

Saakaszwili napisał na Facebooku, że popierał Zełenskiego w ubiegłorocznej walce o fotel prezydenta oraz przez cały okres jego dotychczasowej prezydentury i wiąże z jego ekipą "wielkie nadzieje dla Ukrainy i całego regionu".

Dodał, że jest gotowy do pracy ze wszystkimi "patriotycznymi siłami w parlamencie Ukrainy i z innymi siłami politycznymi w społeczeństwie, by Ukraina z jak najmniejszymi stratami przeszła przez obecny światowy kryzys i poradziła sobie ze wszystkimi wyzwaniami". Były gruziński prezydent wyraził nadzieję, że będzie "solidnym członkiem ekipy i przyda się narodowi Ukrainy".

Źródła internetowej gazety "Ukraińska Prawda" przekazały, że Saakaszwili może zostać wicepremierem ds. reform już w najbliższy piątek.

Saakaszwili powrócił na Ukrainę pod koniec maja ubiegłego roku, gdy Zełenski przywrócił mu ukraińskie obywatelstwo, odebrane za rządów jego poprzednika Petra Poroszenki. Saakaszwili otrzymał obywatelstwo Ukrainy z rąk Poroszenki w 2015 roku, po czym objął stanowisko szefa administracji państwowej obwodu odeskiego nad Morzem Czarnym. Reformy, które miał tam przeprowadzić, miały być przykładem dla całej Ukrainy.

Jego współpraca z ówczesnym prezydentem trwała do jesieni 2016 roku. Saakaszwili oskarżył wtedy Poroszenkę o wspieranie klanów korupcyjnych i ustąpił z urzędu. Potem założył własną partię, Ruch Nowych Sił, i zaczął domagać się impeachmentu szefa państwa. Latem 2017 roku Saakaszwili został pozbawiony obywatelstwa Ukrainy. W tym czasie znajdował się poza granicami tego kraju. We wrześniu tego samego roku nielegalnie przedostał się na Ukrainę z terytorium Polski.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama