Nowy numer 47/2020 Archiwum

Szymański dla "Rz": Wewnętrzne sprzeczności strefy euro nabrzmiały politycznie jak nigdy dotąd

Wewnętrzne sprzeczności strefy euro nabrzmiały politycznie jak nigdy dotąd - ocenił w rozmowie na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" minister ds. UE Konrad Szymański. W naszym interesie jest uzdrowienie sytuacji w strefie euro, ponieważ jesteśmy silnie powiązani handlowo - wskazał.

Minister ds. Unii Europejskiej w kontekście euroobligacji był pytany, czy Polska popiera takie wspólne instrumenty dłużne.

"W naszym interesie jest uzdrowienie sytuacji w strefie euro, ponieważ jesteśmy silnie powiązani handlowo. Polityczna destabilizacja UE jest także dla naszego regionu czymś złym. Dlatego Polska domaga się rozwiązań na poziomie unijnym, które będą adekwatne do skali kryzysu" - wskazał.

"Stąd nasz krytyczny odbiór pierwszych, nieśmiałych kroków i oparcie dla zaangażowania Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM), EBI i stworzenia SURE (fundusz dla bezrobotnych - red.). Dbamy skutecznie o to, by pomoc unijna dla państw strefy euro i państw spoza strefy była proporcjonalnie dostępna na uczciwych zasadach. Jednak w sprawie koronaobligacji najpierw porozumieć się muszą państwa strefy euro. Nie zanosi się na to" - ocenił.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Najnowsze