Nowy numer 43/2020 Archiwum

Włochy. Szkoły katolickie zagrożone bankructwem

Prasa włoska podaje, że jedna na trzy katolickie szkoły nie zostanie otwarta po epidemii koronawirusa.

Zaniepokojenie – jak pisze dziennik „Il Messaggero” – wyraziła Konferencja Episkopatu Włoch. Zamknięcie placówek z powodu pandemii postawiło w alarmujący stan instytuty, które borykają się z kłopotami finansowymi z racji zawieszenia opłat w ostatnich miesiącach. Poinformowali o tym biskupi, którzy łączyli się z Radą Stałą KEW online, podkreślając, że potrzebna będzie pomoc rządu. Mówiono także o drugiej fazie procesu „uwalniania” i negocjacjach Kościoła z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych na temat możliwości sprawowania Mszy św., pogrzebów i chrztów.

W swojej nocie włoscy biskupi napisali m.in. o równości szkół prywatnych. „Jeżeli wczoraj znajdowały się one w trudnej sytuacji pod względem stabilności ekonomicznej, dzisiaj – w sytuacji, gdy rodziny przestały płacić czesne z powodu zamknięcia placówek – jest ryzyko, że już nie zostaną z powrotem otwarte” – twierdzą.

Wyżsi przełożeni zakonów prowadzących szkoły tłumaczą, że „bez poważnej interwencji państwa 30 proc. katolickich szkół publicznych zostanie zamkniętych do września”, a niektóre zamierzają ogłosić bankructwo już w maju.

Sygnały, które docierają od zarządzających, od dyrektorów dydaktycznych i ekonomicznych, są dramatyczne. „Nie ma już pieniędzy na wypłaty dla pracowników”, „Nie ma warunków, by dotrwać do czerwca 2020” – alarmują matka Yvonne Reungoat i ojciec Luigi Gaetani, przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich i Męskich.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama