Nowy numer 19/2022 Archiwum

Hiszpania: Na Covid-19 zmarło 11,3 tys. osób z domów seniora

W Hiszpanii zmarło na COVID-19 ponad 11,3 tys. osób, które mieszkały w domach spokojnej starości - wynika ze statystyk rządów wspólnot autonomicznych tego kraju. Dane te ujawnił w piątek dziennik "El Mundo".

W piątek hiszpańskie ministerstwo zdrowia podało statystyki zmarłych na COVID-19 i zakażonych koronawirusem, odbiegające od dotychczasowych danych. Rozbieżności resort tłumaczył odmiennymi liczbami posiadanymi przez rządy wspólnot autonomicznych.

Tymczasem rządy regionów - jak ujawnił w piątek "El Mundo" - wyliczyły, że w Hiszpanii wskutek zakażenia koronawirusem zmarło już ponad 11,3 tys. mieszkańców domów spokojnej starości.

Gazeta podała, że w wielu przypadkach do rządowych statystyk nie wliczono osób umierających z objawami COVID-19, argumentując, że u tych pacjentów nie wykonano testów na obecność koronawirusa. Dziennik nazywa je "przypadkami podejrzanymi".

"Gdy porówna się zgony z oficjalnych statystyk rządu i liczbę przypadków podejrzanych, [widać, że] we wszystkich regionach kraju występują duże rozbieżności" - ocenił "El Mundo".

Wydawana w Madrycie gazeta napisała, że podawana przez rządy wspólnot autonomicznych liczba 11,3 tys. zgonów na COVID-19 wśród mieszkańców domów seniora jest o około 50 proc. wyższa w stosunku do danych rządu Pedra Sancheza.

Także dziennik "El Pais" szacuje, że liczba zmarłych osób, które zostały zakażone koronawirusem w domach seniora w Hiszpanii, przekracza poziom 11 tys.

Według danych zaprezentowanych w piątek przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii, dotychczas z powodu zakażenia koronawirusem zmarło w kraju łącznie 19 478 osób, a zainfekowanych zostało 188 068.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama