Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ewangelizacja wg Jezusa: Towarzyszenie, rozeznanie, wejście w relację, Eucharystia 

W tej wędrówce do Emaus można pokazać przynajmniej cztery ważne punkty w procesie ewangelizacji takiej jaką podpowiada Jezus. W ewangelizacji robionej na Jego sposób – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas Eucharystii celebrowanej w czwartym dniu oktawy Zmartwychwstania Pańskiego. 

W homilii metropolita łódzki wymienił i omówił na podstawie ewangelii o Emaus cztery sposoby ewangelizowania, którymi posłużył się Jezus w rozmowie w uczniami.   

Towarzyszenie ludziom, którzy utracili wiarę albo są w jakimś potężnym kryzysie wiary - Oni odchodzą od Jerozolimy, od Kościoła, od wydarzeń paschalnych, bo mają tego dość. Towarzyszenie im ma formę słuchania i w tym słuchaniu Jezus zadaje pytania. Jezus jest bardzo ciekaw odpowiedzi tych dwu uczniów – podkreślił kaznodzieja. 

Rozeznanie - Jezus przejmuje inicjatywę i zaczyna wyjaśniać. To rozeznawanie Jezusa nie ma nic wspólnego z psychoanalizą dotyczącą postaw uczniów. Ono ma jedno pytanie – jaki jest obraz Jezusa. Jezus nie robi rachunku sumienia swoim uczniom – bo uciekli, nie trwali, byli nie wierni i nie słuchali. Rozeznanie dotyczy tego, w jaki sposób Słowo objawiło się w Jezusie. Tego dotyczy objaśnienie. Często rozeznanie kojarzy nam się z czymś zupełnie innym – zauważył łódzki pasterz. 

Wejście w relację, która jest przedłużona - To jest to, czego się boimy jak ognia. Wydaje się nam, że wiarę można w kimś wzbudzić w tracie jednego spotkania. Wejście w relację jest niezwykle ważne w spotkaniu z młodym człowiekiem. Jeśli nie jesteś w żadnej relacji z młodym człowiekiem, to on nie będzie cię słuchał. Ta rzeczywista relacja prowadzi do łamania chleba – dodał.

Eucharystia – pełnia wydarzenia ewangelizacyjnego. Aby do niej dojść, należy przejść po kolei przez powyższe etapy. Nie przeskakuje się tych etapów. Eucharystia jest ich zwieńczeniem – dodał celebrans. 

W codziennej porannej transmisji Mszy świętej z kaplicy domowej arcybiskupa Grzegorza dzięki transmisji internetowej na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej i telewizji regionalnej TOYA, uczestniczy blisko 10 tyś. wiernych. 
 

« 1 »

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL