Nowy numer 21/2020 Archiwum

Ukraina: Zmarło kilku mnichów dużych klasztorów prawosławnych

W ostatnich zmarło wskutek zakażenia koronawirusem co najmniej trzech mnichów z dwóch głównych ukraińskich Ławr: Kijowsko-Pieczerskiej i Poczajowskiej. Jednym z nich był archimandryta (wysokie stanowisko w prawosławnej hierarchii zakonnej) Nektariusz (w świecie Ołeksandr Kowalenko) z Ławry Pieczerskiej, który odszedł do wieczności 12 kwietnia w wieku 73 lat.

Zakonnika pochowano 14 bm. na cmentarzu klasztornym w opieczętowanej trumnie, owiniętej kilkoma warstwami taśmy ochronnej. Według ukraińskiej publicystki religijnej Tetiany Derkacz grób zmarłego kopali ludzie "w skafandrach".

Archimandryta przybył do Ławry w 1988, wkrótce po zwróceniu jej przez państwo Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu (RKP). Pełnił tam różne posługi, m.in. kierował czytaniem tzw. Niezasypiającego Psałterza (całonocnym czytaniem wszystkich Psalmów kolejno przez poszczególnych mnichów).

Od 5 kwietnia Ławra Kijowsko-Pieczerska jest zamknięta dla ludzi z zewnątrz i nie można z niej wychodzić, ale ponieważ zakaz ten nie był w pełni przestrzegany, 13 bm. burmistrz Kijowa Witalij Kłyczko nakazał całkowitą blokadę pomieszczeń zakonnych. Dotychczas stwierdzono tam ok. 130 przypadków zakażeń. 14 studentów, przebywających w Ławrze, w której prowadzone były także zajęcia kijowskiej akademii duchownej, u których wykryto objawy wirusa, odesłano do ich domów.

Nie ma na razie kontaktu z przełożonym tego zespołu klasztornego, metropolitą Pawłem, który również jest zarażony, ale według krążących pogłosek stan jego zdrowia jest bardzo poważny.

Media ukraińskie podały ponadto, że 13 kwietnia zmarł w Kijowie po tygodniowym pobycie w szpitalu zakonnik Ławry Poczajowskiej (obwód tarnopolski w Zachodniej Ukrainie). Stwierdzono u niego obecność wirusa Covid-19 i chorób towarzyszących. Miał 40 lat i cierpiał na cukrzycę. Miał pochodzić z Kijowa, ale do stolicy Ukrainy przyjechał z Tarnopolszczyzny i wkrótce potem poczuł się źle, a w szpitalu potwierdzono u niego obecność koronawirusa.

Na wieść o jego śmierci kierownictwo Ławry Poczajowskiej oświadczyło, że nie należał on do grona ich zakonników. "Wiadomość o zgonie mnicha naszej Ławry nie odpowiada prawdzie" - głosi oświadczenie władz monasteru. Podkreślono przy tym, że na ich terenie "nie było żadnych przypadków chorobowych wśród mnichów" i poproszono środki przekazu, aby "nie szerzyły plotek".

Obie Ławry należą do Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, którego kierownictwo zapewniło, że policja sprawdziła już Ławrę Poczajowską i nie wykryła w niej żadnych objawów infekcji koronawirusowej.

« 1 »
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama