Nowy numer 23/2020 Archiwum

USA nie będą płacić na WHO

Prezydent USA Donald Trump polecił swej administracji wstrzymać wpłacanie składek na Światową Organizację Zdrowia (WHO), do czasu wyjaśnienia, jaką rolę organizacja ta odegrała w "niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa".

"Świat otrzymał wiele fałszywych informacji na temat przenoszenia i umieralności z powodu koronawirusa" - powiedział we wtorek Trump w Białym Domu, oceniając działania WHO podczas epidemii.

Prezydent USA zarzucił Światowej Organizacji Zdrowia, która jest agendą ONZ, że "jej liczne błędy przyczyniły się do tak wielu przypadków śmierci".

Zdaniem Trumpa niewłaściwe działania WHO i jej zaufanie wobec danych podawanych przez chińskie władze sprawiły, że sytuacja dramatycznie się pogorszyła a koronawirus rozprzestrzenił się na cały świat. Amerykański przywódca powtórzył, że ma szczególnie za złe WHO, że skrytykowała jego decyzję zamknięcia przed Chińczykami granicy na początku epidemii.

Prezydent USA wyraził także przekonanie, że gdyby WHO działała szybciej i bardziej zdecydowanie ofiar śmiertelnych koronawirusa byłoby znaczniej mniej, a sama epidemia ograniczyłaby się do miejsca, z którego rozprzestrzeniła się na świat.

W związku z pandemią koronawirusa Donald Trump już wcześniej ostro krytykował WHO, zarzucając jej m.in. "chinocentryzm", i groził wstrzymaniem przez USA finansowania tej instytucji.

Odpowiadając na krytykę, szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział w ubiegłym tygodniu, że koronawirus wykorzystywany jest do celów politycznych. Zaprzeczył, że jego organizacja jest "chinocentryczna" i zaapelował o jedność.

Stany Zjednoczone są największym płatnikiem, jeśli chodzi o finansowanie WHO przez poszczególne kraje. W tym roku USA mają przekazać na Światową Organizacje Zdrowia blisko 116 mln dolarów.

« 1 »
 • YNKAO
  15.04.2020 08:21
  ,,iiiii, zaapelował o jedność ". Jedność przez składki , płacić i się nie odzywać. Jak jest problem to nie ich sprawa.Prezydent USA to osoba , która ma odwagę mówić prawdę i podejmować stanowcze kroki. Pozdrawiam
  doceń 16
 • janek32
  15.04.2020 08:34
  Administracja USA wiedziała o zagrożeniu już w styczniu. Trump bagatelizował problem, bredził coś o spisku, zaniedbał przygotowania do pandemii. Dzisiaj szuka winnych byle tylko siebie oczyścić. Mega populista i patologiczny kłamca (udowodnione).
 • saherb
  15.04.2020 08:51
  Wstrzymanie płatności składek powinno nastąpić już wcześniej, z powodu szerzenia deprawacji seksualnej.
  doceń 14
 • KRM
  15.04.2020 08:52
  Przydałoby się jeszcze wstrzymać (lub przynajmniej zdecydowanie ograniczyć) finansowanie kilku innych agend ONZ-owskich i temu podobnych stworów: np. UNICEF-u, FAO i całej masy takich instytucji, w których zasiadają tłumy przemądrzałych darmozjadów pouczających ludzi na całym świecie jak mają myśleć i co mają robić.

  Może jednak będzie jakiś długofalowy pożytek z tej epidemii?
  doceń 15
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama