Nowy numer 22/2020 Archiwum

Papież powołał nową komisję do spraw badań nad diakonatem kobiet

Papież Franciszek powołał nową komisję do spraw badań nad diakonatem kobiet - ogłosił w środę Watykan. Ten organ ma przeanalizować dyskutowaną od kilku lat kwestię roli, jakie mogą pełnić kobiety w Kościele i jakie niegdyś pełniły.

Już wcześniej Franciszek opowiedział się za przeanalizowaniem sprawy diakonatu kobiet w pierwszych wiekach Kościoła i w 2016 roku powołał w tym celu komisję.

Doszło do tego po tym, gdy podczas spotkania z Watykanie zakonnice zapytały Franciszka, czemu Kościół nie dopuszcza kobiet do posługi diakonatu i postulowały powołanie komisji. W czasie audiencji dla Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych żeńskich zgromadzeń zakonnych papież odpowiedział wówczas: "Powołać komisję, która to przestudiuje? Tak, wierzę, że to może być dobre dla Kościoła, żeby wyjaśnić tę kwestię. Zgadzam się. Powiem, żeby tak zrobiono".

W czasie zeszłorocznego synodu biskupów na temat Amazonii papież ogłosił zamiar reaktywacji komisji i kontynuowania badań między innymi nad tym, jak diakonat wyglądał na początku chrześcijaństwa.

W środowym komunikacie biura prasowego poinformowano, że przewodniczącym nowej komisji będzie arcybiskup włoskiego miasta L'Aquila Giuseppe Petrocchi. W jej skład wejdą natomiast świeccy i duchowni profesorowie z Ukrainy, USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch i Francji. Są to:

 • Prof. Catherine Brown Tkacz, Lwów (Ukraina).
 • Prof. Dominic Cerrato, Steubenville (USA) - diakon stały.
 • Ks. prof. Santiago del Cura Elena, Burgos (Hiszpania).
 • Pani prof. Caroline Farey, Shrewsbury (Wielka Brytania).
 • Pani prof. Barbara Hallensleben, Fryburg (Szwajcaria).
 • Ks. prof. Manfred Hauke, Lugano (Szwajcaria).
 • Prof. James Keating, Omaha (USA) - diakon stały.
 • Ks. prof. Angelo Lameri, Crema (Włochy).
 • Prof. Rosalba Manes, Viterbo (Włochy).
 • Pani prof. Anne-Marie Pelletier, Paryż (Francja).
« 1 »
 • annaewa2
  08.04.2020 15:54
  To dobra wiadomość. Duch Święty prowadzi Kościół.
 • velario-new
  08.04.2020 16:23
  Wśród 10 członków komisji nie znalazł się nikt z Polski. Wygląda to tak, jakby nasz Kościół był nieproporcjonalnie do swej wielkości słaby intelektualnie.
  doceń 10
 • Horowski
  08.04.2020 16:36
  Horowski
  Przecież poprzednia komisja powołana przez Franciszka w roku 2016 studiowała dokładnie tę samą kwestię i przekazała swoje wnioski do Kongregacji ds. Wiary przed synodem ws. Amazonii. To po co kolejna komisja? Czy chodzi o to, żeby drążyć temat aż do tzw. zadawalających rezultatów?
  Skoro źródła historyczne i teologiczne mówią to, co mówią, to nic innego z nich na siłę się nie da wyciągnąć. Trzeba zachować wierność Pismu i Tradycji.
  doceń 34
 • Tomaszszcz
  08.04.2020 19:43
  Popatrzcie na Maryję! Czy Ona domagala sie stanowisk, zaszczytów? Była i jest Matką Boga! A nic dla siebie nie chciala! Była całe swe życie pokorna! Mimo ze tak bardzo cierpiala od dnia narodzin swego Syna a szczegonie w Piątek na Golgocie bedąc przy smierci Swego Syna na drzewie Krzyża.
  doceń 20
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama