Nowy numer 44/2020 Archiwum

Życie moje oddasz za Mnie?

Zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra J 13, 21-33. 36-38

Zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

W czasie wieczerzy z uczniami Jezus wzruszył się do głębi i tak oświadczył: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeden z was Mnie wyda». Spoglądali uczniowie jeden na drugiego, niepewni, o kim mówi.

Jeden z Jego uczniów – ten, którego Jezus miłował – spoczywał na Jego piersi. Jemu to dał znak Szymon Piotr i rzekł do niego: «Kto to jest? O kim mówi?» Ten, oparłszy się zaraz na piersi Jezusa, rzekł do Niego: «Panie, któż to jest?»

Jezus odparł: «To ten, dla którego umoczę kawałek chleba i podam mu». Umoczywszy więc kawałek chleba, wziął i podał Judaszowi, synowi Szymona Iskarioty. A po spożyciu kawałka chleba wstąpił w niego Szatan.

Jezus zaś rzekł do niego: «Co masz uczynić, czyń prędzej! » Nikt jednak z biesiadników nie rozumiał, dlaczego mu to powiedział. Ponieważ Judasz miał pieczę nad trzosem, niektórzy sądzili, że Jezus powiedział do niego: «Zakup, czego nam potrzeba na święto», albo żeby dał coś ubogim. On więc po spożyciu kawałka chleba zaraz wyszedł. A była noc.

Po jego wyjściu rzekł Jezus: «Syn Człowieczy został teraz otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony. Jeżeli Bóg został w Nim otoczony chwałą, to i Bóg Go otoczy chwałą w sobie samym, i to zaraz Go chwałą otoczy.

Dzieci, jeszcze krótko jestem z wami. Będziecie Mnie szukać, ale – jak to Żydom powiedziałem, tak i teraz wam mówię – dokąd Ja idę, wy pójść nie możecie».

Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, dokąd idziesz?»
Odpowiedział Mu Jezus: «Dokąd Ja idę, ty teraz za Mną pójść nie możesz, ale później pójdziesz».

Powiedział Mu Piotr: «Panie, dlaczego teraz nie mogę pójść za Tobą? Życie moje oddam za Ciebie».
Odpowiedział Jezus: «Życie swoje oddasz za Mnie? Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Kogut nie zapieje, aż ty trzy razy się Mnie wyprzesz».

Zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się Piotra J 13, 21-33. 36-38

Ewangelia z komentarzem. Życie moje oddasz za Mnie?
Gość Niedzielny

Życie moje oddasz za Mnie?

Jedno i drugie jest o nas prawdą: nasze szczere deklaracje, by chodzić radykalnie za Jezusem i cała słabość, która rozkłada nieraz na łopatki. Jezus jest z uczniami podczas Ostatniej Wieczerzy, pozwala im być przy sobie takimi jacy są. Z ukrytymi złymi zamiarami w sercu Judasza, z zbyt optymistycznym patrzeniem na siebie Piotra, z niezrozumieniem sytuacji przez pozostałych. On zna nas lepiej niż my sami siebie, wie o tym co słabe nawet kiedy my nie chcemy się do tego przyznać przed sobą. Ale nie przeszkadza Mu to, by z nami być, traktować nas jak przyjaciół, kochać do końca i otwierać serce. Prawda o nas, nawet ta trudna, jeszcze bardziej uświadamia jak bardzo za darmo Jezusa nas kocha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama