Nowy numer 47/2020 Archiwum

Opowieść o największej miłości

W tym wyjątkowym Wielkim Tygodniu mówmy dzieciom o największej miłości, jaka miała miejsce w historii świata; o Bogu, który uratował człowieka i umierając na krzyżu wręczył mu paszport do Nieba. Pamiętajmy - nie tylko Triduum Paschalne, ale cały Wielki Tydzień jest wielki!

To znakomita okazja, by wprowadzić dzieci w największe tajemnice wiary. W tym roku jest inaczej. Zawsze wydawało się, jakby przedświąteczny czas gwałtownie przyspieszał w tych dniach. Teraz zwolnił... Nie robimy wielkich przedświątecznych zakupów, nie musimy się martwić, co teściowa pomyśli o nieumytych oknach, bo raczej nas nie odwiedzi. Nareszcie mamy czas, żeby przystanąć i uświadomić sobie, że Jezus umarł i zmartwychwstał w największych ciemnościach, by wprowadzić człowieka w największą światłość. Nasze brudne okna nie przeszkodziły mu zbawić świata.

Dla człowieka wierzącego w Chrystusa nie ma ważniejszego czasu. Całe dzieło odkupienia ludzkości zostało dokonane przez Chrystusa przede wszystkim przez misterium Paschy. Bóg objawił Swoją nieskończoną miłość, gdy posłał na ziemię Swojego Syna, a w Jego męce, śmierci i zmartwychwstaniu dopełniła się ta miłość w sposób najbardziej doskonały. Mieliśmy umrzeć, a zamiast tego umarł Syn Boży i zmartwychwstał, abyśmy na zawsze już mieli życie, i to życie w obfitości!

"Wielki Tydzień stwarza szansę na rodzinną katechezę na temat zbawczej miłości Boga do człowieka - uważa znany rekolekcjonista, doktor psychologii ks. Marek Dziewiecki. - Warto, by rodzice już wcześniej zapowiedzieli dzieciom, że te siedem dni będą dla całej rodziny wyjątkowym okresem przyglądania się miłości Jezusa i dziękowania Mu za tę Jego miłość".

Nie tylko Triduum Paschalne jest istotne dla naszego przeżywania tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Wielki Tydzień cały jest wielki, jak przekonuje o. Oskar Maciaczyk OFM.

Przeczytaj też: Wielki Tydzień cały jest wielki!

Święte Triduum Paschalnego Męki i Zmartwychwstania Pana Jezusa, czyli to, co przeżywamy od Mszy wieczornej Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej, jest szczytem całego roku liturgicznego. To największe święto Kościoła.

Dobrze jest wprowadzić dzieci w istotę Triduum Paschalnego, wytłumaczyć im znaki towarzyszące obchodom tego czasu: obrzęd umycia nóg, zamilknięcie dzwonów, grób Pański, adoracja Krzyża, post, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, Paschał itd. Ważne, by być w tym wszystkim wspólnie, zwłaszcza, że mamy możliwość, by też razem uczestniczyć w liturgii... we własnym domu, przed szklanym ekranem. Warto też uczyć dzieci, że świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego zaczyna się już od liturgii wielkoczwartkowej, a nie od szukania "zajączka".

Zamów nasz Poradnik dla rodziców - Pin do młodych

To święto największej miłości, jaka miała miejsce w historii świata. Opowiadajmy dzieciom o tej miłości. Niech w centrum Wielkiego Tygodnia staje Chrystus - Król Miłości. Niech doświadczą jej też szczególnie w tym szczególnym czasie w swoim domu, w swojej rodzinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL