Nowy numer 22/2020 Archiwum

Bolesławiec. Modlą się za przyczyną niezwykłego świętego

W bazylice mniejszej w Bolesławcu znaleziono relikwie świętego z... Wuhan!

Informacja o obecności relikwii św. Jana Gabriela Perboyrego ukazały się na stronie bazyliki mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu w środę 1 kwietnia. Wbrew niektórym opiniom, nie była to informacja primaaprilisowa.

Historię ich "odkrycia" opisuje wikariusz parafii ks. Damian Konieczny. - Relikwie te znajdowały się w sejfie, razem z innymi relikwiami. Wszystkie służą parafii, zwłaszcza w okresie uroczystości Wszystkich Świętych. Ten poniemiecki relikwiarz pochodzi z 1917 roku i miał bardzo nieczytelną tabliczkę. W zeszłym roku zrobiłem jej zdjęcie, zacząłem szukać informacji o tym, co to za święty, gdzie żył, jak umarł. Udało się nawet sporządzić jego biogram. Pojawiło się tam miasto Wuhan, ale kto wówczas kojarzył to miasto? Wszystkich Świętych minęło, zapomnieliśmy o relikwiach. Aż do tego tygodnia. Coś mnie tknęło, żeby jeszcze raz przeczytać biogram. I znalazłem w nim, że św. Jan został uduszony, zginął za wiarę właśnie w Wuhan! - opowiada ks. Damian.

Z tą informacją kapłan od razu poszedł do proboszcza. Zapadła decyzja, by już podczas środowej wieczornej modlitwy o ustanie pandemii w bazylice, relikwie zajęły honorowe miejsce. I tak będzie do końca ustania pandemii. - Ksiądz proboszcz szykuje już modlitwę za przyczyną św. Jana Gabriela. Jeżeli epidemia ustanie, to już postanowiliśmy, że we wspomnienie liturgiczne św. Jana, przypada ono 11 września, spotkamy się w bazylice, by dziękować Bogu za takiego patrona na czas pandemii - mówi ks. Damian.

Transmisje wieczornych modlitw z bazyliki mniejszej w Bolesławcu odbywają się codziennie o godzinie 20.30. W czwartek 2 kwietnia, transmisja wyjątkowo rozpocznie się o godzinie 21.00.

Bolesławiec. Relikwie św. Jana Perboyre

Biografia świętego Jana Gabriela Perboyrego:

Jan Gabriel Perboyre urodził się 6 stycznia 1802 roku w Le Puech. Był drugim synem Piotra i Marii Rigal, miał siedmioro rodzeństwa, z czego dwoje założyło rodziny, reszta zaś poświęciła życie służbie Bożej. W grudniu 1818 roku został przyjęty do Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego a Paulo w Montauban. Po ukończeniu nauki w 1823 roku, podjął działalność misyjną na terenie Francji, wykładając w seminarium w Montdidier. Młody wiek nie pozwolił na przyjęcie ślubów kapłańskich, aż do 23 września 1826 roku. Następnie wykładał w seminarium w Saint Flour. 21 marca 1835 roku, po latach starań o pozwolenie podjęcia misji na dalekim wschodzie, wyruszył z portu w Hawr do Chin. Do celu swej podróży, portu w Makau, dotarł pięć miesięcy później - 29 sierpnia. Po opanowaniu języka chińskiego, w marcu 1837 roku rozpoczął dzieło misyjne, realizując swoje marzenia w prowincjach Henan i Hubei. Dokładnie 11 września 1839 misjonarz został aresztowany. Torturowany za szerzenie wiary katolickiej, został w końcu zamordowany w Wuchang, obecnie dzielnicy Wuhan.

W bazylice mniejszej w Bolesławcu znajdują się także inne ciekawe relikwie - "Manna" św. Mikołaja w Bolesławcu!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
  • Sceptycznie
    03.04.2020 17:33
    Wierzę oczywiście w Świętych obcowanie, ale uważam, że nasz Pan doskonale, nawet lepiej od nas samych wie, czego nam potrzeba, a nasze modlitwy do Niego docierają. Czy naprawdę należy angażować w taki sposób,, specjalnych'' Świętych? Prośbą o wstawiennictwo swoją drogą, ale czy nie oddalamy trochę w ten sposób bezposredniej łączności z Bogiem? Mam nadzieję, że kapłani przede wszystkim wytłumaczą jeszcze raz to, że to nie święty coś czyni a Bóg, za jego ewentualnym wstawiennictwem, co jednak nie powinno moim zdaniem być priorytetem, a pewnego rodzaju dodatkiem. Nie rozumiem też po co układać specjalne modlitwy na ten cel, czy nie możemy pomodlić się z serca? To prywatna modlitwa, nie wspólnotowy obrzęd. Amen.
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama