Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wspólnota pod presją

Każdego dnia w metropolii madryckiej umierają setki ludzi. Jednym z symboli pandemii stała się hala madryckiego lodowiska zamienionego na kostnicę. Jak w tych warunkach wygląda praca kapłanów?

Centrum pandemii w Hiszpanii jest dzisiaj cała Wspólnota Madrytu, czyli jeden z 17 autonomicznych regionów, na jakie podzielony jest ten kraj. Tam zanotowano już blisko 3 tys. zgonów, czyli blisko połowę w całym kraju. Jednym z kilku pracujących w tym miejscu polskich kapłanów jest ks. dr Sławomir Wiktorowicz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Jest proboszczem i dziekanem w parafii pw. Świętej Rodziny w Torrejón de Ardoz leżącej ok. 23 km od Madrytu w diecezji Álcala de Henares.

Dostępne jest 31% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Andrzej Grajewski

Dziennikarz „Gościa Niedzielnego”, kierownik działu „Świat”

Doktor nauk politycznych, historyk. W redakcji „Gościa” pracuje od czerwca 1981. W latach 80. był działaczem podziemnych struktur „Solidarności” na Podbeskidziu. Jest autorem wielu publikacji książkowych, w tym: „Agca nie był sam”, „Trudne pojednanie. Stosunki czesko-niemieckie 1989–1999”, „Kompleks Judasza. Kościół zraniony. Chrześcijanie w Europie Środkowo-Wschodniej między oporem a kolaboracją”, „Wygnanie”. Odznaczony Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Wolności i Solidarności, Odznaką Honorową Bene Merito. Jego obszar specjalizacji to najnowsza historia Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, historia Kościoła, Stolica Apostolska i jej aktywność w świecie współczesnym.

Kontakt:
andrzej.grajewski@gosc.pl
Więcej artykułów Andrzeja Grajewskiego