Nowy numer 23/2020 Archiwum

Będzie szybka ścieżka diagnostyczna na koronawirusa dla kadry medycznej

Definicja przypadku kwalifikującego do badań diagnostycznych w kierunku koronawirusa została rozszerzona o osoby niemające kontaktu z osobą zakażoną, a "manifestującą" objawy; to rozwiązanie dedykowane dla personelu medycznego - podkreśla Główny Inspektor Sanitarny.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar powiedział PAP w poniedziałek, że na potrzeby nadzoru epidemiologicznego związanego z koronawirusem SARS-CoV-2 i wywoływaną przez niego chorobą COVID-19 rozszerzono definicje przypadku, który wskazuje na celowość wykonania badań.

Personel medyczny został uznany za grupę kluczową z punktu widzenia funkcjonowania państwa. Wobec niego wdrożono szybką ścieżkę diagnostyczną. Rozszerzono kryterium i badania są wskazane w przypadku m.in. lekarzy, pielęgniarek, ratowników, gdy mają rozwinięte objawy COVID-19 (gorączkę, kaszel, duszność), a niekoniecznie potwierdzony kontakt z zakażonym.

W sytuacji potwierdzonego kontaktu z zakażonym procedury są dla medyków takie jak dotąd. W przypadku personelu medycznego bez objawów, który miał kontakt z potwierdzonym przypadkiem, stosowana jest kwarantanna, a po upływie siedmiu dni pobrane zostaną wymazy, by wykonać badania.

"W zależności od wyniku, oczywiście, pracownik będzie albo wracać do zajęć, albo poddawać się leczeniu" - wskazał J. Bondar. Siódmy dzień - jak zaznaczył - jest istotny, aby wynik był wiarygodny. Chodzi o wykluczenie sytuacji, gdy wirus jeszcze się nie namnożył i test może dać wynik fałszywie ujemny.

Inspektorat sanitarny akcentuje, że szybka ścieżka jest szczególnie istotna w przypadku personelu medycznego i kadry medycznej, które są kluczowe dla walki z koronawirusem.

« 1 »
  • Anonim (konto usunięte)
    23.03.2020 17:41
    Szkoda, że robią to po zamknięciu co najmniej kilku oddziałów szpitalnych, kilku SORów i ewakuacji jednego ze szpitala.
    O tym wielu mówiło dawno i wielu się tego dopominało od kilkunastu dni.
    doceń 3
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama