Nowy numer 21/2020 Archiwum

"Narracja oparta na strachu i sianiu niepokoju nie ma nic wspólnego z Ewangelią"

Przed fałszywą doktryną i nauczaniem w obliczu zagrożenia epidemią koronawirusem przestrzegł na internetowym nagraniu ks. dr Przemysław Sawa, ewangelizator i dyrektor Szkoły Ewangelizacji Cyryl i Metody w Bielsku-Białej. Misjonarz miłosierdzia zachęcił jednocześnie do dawania prawdziwego świadectwa wiary, które, jak podkreślił, ma polegać na odważnym i radosnym głoszeniu orędzia o miłosiernym Bogu.

Ks. Sawa odniósł się do obecnych w przestrzeni mediów społecznościowych teorii tłumaczących przyczyny wybuchu epidemii koronawirusa jako karę za grzechy. Zdaniem ewangelizatora, jest to nauczanie oparte na lęku i nie ma nic wspólnego z pełnym nadziei i miłosierdzia orędziem Chrystusowym.

„To jest fałszywe nauczanie, fałszywa doktryna oparta na lęku. Z lęku wyprowadza nas Jezus. Jesteśmy grzeszni, jesteśmy pogrążeni w grzechu, ale cały czas mamy dawać Dobrą Nowinę, cały czas mamy dawać świadectwo o Bogu miłosiernym i przebaczającym” – powiedział w nagraniu filmowym umieszczonym na Facebooku. Zaznaczył zarazem, że strach nigdy nie będzie dobrym bodźcem do nawrócenia. „To błędna droga” – powtórzył, wyrażając ubolewanie z powodu wyznawców Jezusa odwołujących się w obecnej sytuacji do narracji strachu. „To nie jest narracja Ewangelii” – stwierdził.
„Mamy się nawracać i mamy pokutować, ale przede wszystkim mamy kochać Jezusa. Mamy się do Niego zbliżać - do Jego Ciała i Krwi. Zakończmy takie dywagowanie: za co jeszcze jest ta kara? Naprawdę w takiego Boga wierzymy?” – kontynuował swe rozważania pracownik Wydziału Teologicznego UŚ.

Zobacz też konferencję ks. Przemysława Sawy w cyklu "Wyzwanie: święTY":

Jak zauważył kapłan, należy żyć Ewangelią i odrzucić religijność opartą na niepokoju i strachu. „Pan nasz Jezus - obecny w Najświętszym Sakramencie, obecny w swoim Słowie, we wspólnocie Kościoła - to jest nasza siła. W tych dniach niepokoju zbliżajmy się do kochającego Boga i dawajmy ludziom nadzieję!” – zaapelował i przypomniał, że takie świadectwo ma szansę przynieść ewangeliczne owoce.

Wobec sytuacji z koronawirusem (ks. dr Przemysław Sawa)
SECiM - Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody
« 1 »
 • karpik
  12.03.2020 10:03
  Zastanawiam się, jak takie stwierdzenia mają się, do objawień fatimskich i czy trochę im nie przeczą. Czy można człowiekowi pokazać skutki zła bez niepokojenia go (straszenia) ? Dzisiaj odchodzi się zresztą od zwrotu kara Boża, na rzecz określenia "konsekwencje grzechu".
 • spe
  12.03.2020 10:11
  Lęk pochodzi od Szatana i jest skutkiem naszych grzechów, naszego odłączenia się od Boga. Jest tylko jedno lekarstwo na lęk i przyniósł nam je Jezus Chrystus.
  doceń 5
 • pogodzona
  12.03.2020 10:21
  Ja do ks. Przemysława - a jednak Pan Bóg na kartach Pisma Św. wzywa nieustannie do zmiany życia i mówi o karze, także w Nowym Testamencie, więc nie można takich wezwań bagatelizować. Fakt, miłosierdzie jest największym przymiotem Boga, ale ono nie jest pobłażaniem, a za miłosierdziem idzie sprawiedliwość. Więc nie ma się co dziwić, że trzeźwo myślący, myślący także sercem ludzie pytają - Panie Boże, co chcesz nam powiedzieć przez tę tak szybko rozwijającą się pandemię? Natomiast w pełni zgadzam się z Księdzem co do stwierdzenia "Mamy się do Niego zbliżać - do Jego Ciała i Krwi." I tu prośba do kapłanów - nie tylko Polski, ale świata, także najbliższej nam Słowacji: nie wolno odmawiać wiernym dostępu do Ciała i Krwi Pańskiej, do Eucharystii, do adoracji Najśw. Sakramentu. Bo wtedy dopiero rodzi się pytanie - czy wierzymy w REALNĄ obecność Pana Jezusa w Najśw. Sakramencie? czy tylko tak sobie.... Szczęść Boże. Uczestnik Mszy św. środowych u św. Pawła
  doceń 10
 • pogodzona
  12.03.2020 23:27
  Po dotarciu do youtube muszę stwierdzić, że streszczenie, jakiego dokonała KAI, nie odzwierciedla w pełni wypowiedzi Księdza Przemysława...
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama