Nowy numer 24/2021 Archiwum

Stolica w Leżajsku

Już w tę niedzielę Leżajsk zamieni się w stolicę kultury chrześcijańskiej i pozostanie nią przez najbliższe dwa tygodnie.

Festiwal Kultury Chrześcijańskiej w Leżajsku to próba wydobycia piękna i bogactwa kultury ludzi wierzących. Jego organizatorzy, czyli Franciszkański Ośrodek Kultury i klasztor oo. Bernardynów w Leżajsku, zaprosili wielu znamienitych gości, którzy podczas spotkań, koncertów, warsztatów, projekcji filmowych i sztuk teatralnych dzielić się będą swoimi pasjami, a także wiarą i miłością do Boga. – To czas innego spojrzenia na wartości chrześcijańskie i głębszej analizy naszej wiary – zapowiada ojciec Bartymeusz Kędzior OFM, dyrektor festiwalu.

Od 2015 r. do Leżajska przybywają osobowości świata kultury, twarze znane z telewizji i pierwszych stron gazet. Również w tym roku program imprezy zapowiada się imponująco. Przez dwa tygodnie jej trwania z publicznością spotkają się m.in.: Krzysztof Zanussi, Muniek Staszczyk, Tomasz Terlikowski, Jacek Pulikowski, Czesław Lang, Ida Nowakowska-Herndon czy Monika i Marcin Gomułkowie. Będzie okazja do zwiedzania Muzeum Prowincji oo. Bernardynów w Leżajsku, obejrzenia spektakli Teatru A i Teatru Maska, a także uczestnictwa w koncertach Darii Zawiałow i Agnieszki Musiał.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej fkch.pl. Warto zaplanować sobie czas, by uczestniczyć choć w niektórych spotkaniach, bo w tak szerokiej palecie propozycji z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Szymon Babuchowski

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Szymon Babuchowski

Kierownik działu „Kultura”

Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel języka polskiego, w „Gościu” jest od 2004 roku. Poeta, autor pięciu tomów wierszy. Dwa ostatnie były nominowane do Orfeusza – Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego, a „Jak daleko” został dodatkowo uhonorowany Orfeuszem Czytelników. Laureat Nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, stypendysta Fundacji Grazella im. Anny Siemieńskiej. Tłumaczony na język hiszpański, francuski, serbski, chorwacki, czarnogórski, czeski i słoweński. W latach 2008-2016 prowadził dział poetycki w magazynie „44/ Czterdzieści i Cztery”. Wraz z zespołem Dobre Ludzie nagrał płyty: Łagodne przejście (2015) i Dalej (2019). Jest też pomysłodawcą i współautorem zbioru reportaży z Ameryki Południowej „Kościół na końcu świata” oraz autorem wywiadu rzeki z Natalią Niemen „Niebo będzie później”. Jego wiersze i teksty śpiewają m.in. Natalia Niemen i Stanisław Soyka.

Kontakt:
szymon.babuchowski@gosc.pl
Więcej artykułów Szymona Babuchowskiego

 

Zobacz także