Nowy numer 13/2020 Archiwum

Nie tylko modlitwa. Co świecki może zrobić ws. wykorzystywania seksualnego dzieci

Nie możesz bezczynnie patrzeć na zło. Nie możesz udawać, że to cię nie dotyczy - mówi o wykorzystywaniu seksualnym dzieci ks. dr Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

- Jeśli wiesz o takim przestępstwie, zachowaj się jak człowiek sumienia. Zachowaj się jak mężczyzna, zachowaj się jak ojciec, zachowaj się jak matka. Nie możesz bezczynnie patrzeć na zło. Nie możesz udawać, że to cię nie dotyczy. Idź i zgłoś to prokuraturze czy policji, czy – jeśli trzeba – Kościołowi.
(...)
Nadużycia seksualne wysokiego kalibru nie stały się nagle. Nikt nie zauważał, nikt nie upominał... To tak się działo... Przekraczało się pewne granice... (...) My was często z ambony upominamy, to potrafimy robić... (...) Bardzo was proszę, żebyście nas czasem upominali" – apeluje ks. Studnicki.

Powyższa konferencja jest częścią rekolekcji, wygłoszonych przez ks. Studnickiego w kwietniu 2019 r. w chrzanowskiej parafii Matki Bożej Różańcowej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Henryk
  28.02.2020 14:51
  Świecki tam świecki! Najwięcej do zrobienia w tej materii mają duchowni i katecheci, a tym najwięcej jest wyjaśnienie dzieciom i dorosłym znaczenie Szóstego Przykazania Bożego, jego przestrzegania w życiu, oraz jakie są skutki jego przestrzegania i nieprzestrzegania. Szóste Przykazanie Boże jest już tylko pustym sloganem.
  doceń 4
 • Andda
  29.02.2020 11:05
  Normalnie nie mogę. Gdy świeccy apelowali/apelują, protestowali/protestują, zgłaszali/zgłaszają - dowiadywali się/dowiadują, że to atak na Kościół (że przypomnę tylko reakcje EP na film Sekielskich i brak reakcji w sprawie ks. Cybuli czy ks. Jankowskiego).
  doceń 6
 • Tomaszszcz
  29.02.2020 13:04
  Zgłaszanie tych brutalnych wydarzen NIE JEST ATAKIEM NA KOSCIOŁ ! To jest myslenie czysto KLERYKALNE ! Osoby skrzywdzone gdy to ujawniają to troszcza sie o Kosciół! Aby był czystym DOMEM BOGA! Ks. Prymas podziekowal Panu Sekielskuemu za film! Bez uwag o jego prywatnym zyciu! P Sekielski tym filmem zrobił dobrą robote! A wy swieccy, wy we wspólnontach zatroszczcie sie o osoby skrzywdzone bo one latami zyją w cierpieniu i samotności!
  doceń 2
 • Tomaszszcz
  29.02.2020 13:36
  Panie Henryku najwiecej do zrobienia mają RODZICE! Tylko oni w tej materii mają obowiazek edukowania swych dzieci! Zadna szkola nie moze za nich tego uczynic! To rola Rodzicow aby ze swymi dziecmi rozmawiac i to na kazdy temat.
  doceń 2
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama