Nowy numer 21/2020 Archiwum

Premier Morawiecki złożył wieniec w miejscu stracenia gen. Fieldorfa "Nila"

Premier Mateusz Morawiecki i szef KPRM Michał Dworczyk złożyli w poniedziałek wieniec w byłym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - miejscu, gdzie został stracony generał August Emil Fieldorf ps. "Nil" - poinformowała kancelaria premiera.

4 lutego 1953 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na generale Emilu Fieldorfie. Do historii przeszedł jako generał "Nil", dowódca Kedywu Komendy Głównej AK i organizacji "Nie" walczącej z sowiecką okupacją Polski. Gen. Fieldorf był jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Rzeczypospolitej, Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego. Wciąż nieznane jest miejsce pochówku zwłok generała.

« 1 »
 • JAWA25
  24.02.2020 17:15
  Czemu "stracenia"? Powinno być: zamordowania.
  doceń 22
 • janek32
  24.02.2020 21:54
  Bohatera skazał całkowicie podległy władzy sąd. Niezależnego sądu nie było.
  doceń 13
 • seitz
  25.02.2020 12:44
  Ci sami sędziowie lub ich dzieci czy też koledzy z nadania sądzą do dzisiaj. Stalinowska prokurator Helena Wolińska zmarła w 2008 roku i ona odpowiada za mord na Nilu Fieldorfie. Do końca życia zdaje się pobierała wysoką emeryturę od Państwa Polskiego żyjąc w Wielkiej Brytanii.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama