Nowy numer 11/2024 Archiwum

W najnowszym GN: Wielki Post i wielki pot

Z perspektywy osoby niewierzącej zachowania pokutne są absurdalne. Odmawianie sobie czegokolwiek ze względu na wiarę jest uważane dzisiaj za rodzaj szaleństwa.

Gość Niedzielny 8/2020
Gość Niedzielny

 

 

Cztery marzenia Franciszka [ks. Adam Pawlaszczyk]

Nowa adhortacja „Querida Amazonia” papieża Franciszka nie przyniosła rewolucyjnych zmian w doktrynie Kościoła, jak zapowiadano. Adhortacja jest zapisem papieskich „marzeń” o rzeczach najpoważniejszych, dramatycznych, wielkich. Jak zauważa ks. Pawlaszyk - „odzwierciedla ona wielką miłość Franciszka do ziemi, na której żyją ludzie szczególnie miłości potrzebujący”.

 

Trzeba pomóc skrzywdzonym [rozmowa z ks. dr. Piotrem Studnickim]

W pierwszy piątek Wielkiego Postu Kościół przeżywać będzie dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Skandal wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych to część większego społecznego dramatu. „Gdy przestępcą jest ksiądz, krzywda jest większa niż w przypadku innych sprawców. Przecież kapłan jest dla dziecka reprezentantem i obrazem Boga. Dlatego wykorzystanie seksualne dziecka przez osobę duchowną jest wyjątkowo gorszące” - mówi ks. Studnicki.

 

Patron na czasy zamętu [Piotr Legutko]

W związku z 25. rocznicą śmierci najnowszy „Gość” przypomina postać ojca Józefa Marii Bocheńskiego – dominikanina, filozofa, ale także kapelana polskich żołnierzy spod Monte Cassino. Mimo imponującego życiorysu i bezdyskusyjnych zasług ojciec Jozef Bocheński wciąż nie jest myślicielem szeroko znanym w Polsce. „Nic w życiu ojca Bocheńskiego nie było zwyczajne. Swój mundur z armii Andersa ojciec Bocheński przechowywał niczym relikwię, zaś aktywny tryb życia potrafił łączyć z posługą duchownego i pracą naukową. Lubił prowadzić szybkie samochody, a licencję pilota uzyskał w wieku niemal siedemdziesięciu lat” - pisze Legutko.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy