Nowy numer 4/2023 Archiwum

Potem będzie za późno

Za pośrednictwem św. Małgorzaty Marii Alacoque Jezus przekazał 12 obietnic, które spłyną na czcicieli Jego Serca.

Wielokrotnie nagradzana pisarka Lupe (skrót od imienia Guadalupe) Valdes wpada w depresję, kiedy wydawca jej książek wzywa ją na poważną rozmowę. Valdes jest autorką wielu bestsellerów, ale od roku niczego nie napisała. A zobowiązuje ją do tego umowa z wydawnictwem. Przeżywa kryzys twórczy. Wydaje się, że wszystko stracone, bo wydawca grozi rozwiązaniem umowy, nie biorąc pod uwagę faktu, że książki Valdes przyniosły mu znaczne dochody. I w tym momencie znajoma dziennikarka telewizyjna prowadząca programy na temat różnych tajemniczych czy bulwersujących historii podrzuca jej temat. Ostatnio zajmowała się odkrytymi przez pewnego archeologa hieroglifami Majów, które rzekomo przepowiadały nadejście globalnego ocieplenia. Teraz chce przygotować program na temat objawień związanych z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa, które porywają tłumy, a Lupe przy okazji miałaby temat do nowej książki. Valdes przyznaje, że nic na ten temat nie wie, ale przyjmuje propozycję i dzięki materiałom otrzymanym od dziennikarki wyrusza do miejsc związanych z objawieniami. To prolog fabularyzowanego dokumentu Andrésa Garrigó i Antonia Cuadriego.

Ukaż im Moją miłość

Część fabularna filmu jest właściwie tylko pretekstem do przedstawienia historii i owoców kultu Najświętszego Serca Jezusa, bez którego zrozumienie istoty wiary w Chrystusa staje się niemożliwe.

W części dokumentalnej autorzy prezentują najważniejsze miejsca z historii rozszerzającego się od XVII w. kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Rozwijał się on już od samego początku chrześcijaństwa, dzięki Maryi i apostołom. Ich śladem podążali liczni święci, którzy oddawali szczególną cześć Sercu Jezusa, np. Antoni z Padwy, Franciszek z Asyżu czy Katarzyna ze Sieny. Warto wspomnieć, że prekursorem kultu Serca Chrystusa w Europie był jezuita Kasper Drużbicki, który zainicjował obchody uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce jeszcze przed objawieniami św. Małgorzaty Marii Alacoque.

Pierwszym miejscem, które odwiedza pisarka, jest klasztor wizytek w Paray-le-Monial. Tam 27 grudnia 1673 roku s. Małgorzata Maria Alacoque, późniejsza święta, miała pierwsze widzenie związane z nabożeństwem do Najświętszego Serca Jezusowego. Autorzy filmu szczegółowo przedstawiają charakter i znaczenie licznych objawień, podczas których Jezus zapewniał zakonnicę o swoim nieskończonym miłosierdziu dla ludzi. Za jej pośrednictwem przekazał 12 obietnic adresowanych do czcicieli Jego Serca.

Widocznym znakiem przywiązania wiernych do kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa jest obecny w wielu domach obraz Serca Jezusowego, powstały dzięki św. Małgorzacie. – Ukaż im Moją miłość pod postacią widzialnego Serca. Niech obraz Mego Serca zostanie wystawiony na widok publiczny, tak ażeby każdy mógł Je zobaczyć. Nie ma innego znaku, który mógłby wzruszyć nieczułe ludzkie serca – usłyszała podczas jednego z widzeń. Zakonnica sama narysowała obraz, który widziała w czasie objawień. Serce jest oplecione koroną cierniową i zwieńczone krzyżem otoczonym płomieniami. W ranie w Sercu widnieje napis „Caritas”, a nad koroną można dostrzec imiona Jezusa, Maryi i Józefa, poniżej – św. Joachima i św. Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny. W tej części filmu autorzy posłużyli się scenami fabularyzowanymi, a w postać św. Małgorzaty Marii Alacoque wcieliła się Wendy Gara. Przygotowując się do roli, aktorka spotkała się z zakonnicami z klasztoru w Madrycie, by dowiedzieć się czegoś więcej o ich powołaniu, duchowości, zwyczajach i życiu w klasztorze.

Poświęćcie Rosję

Film przedstawia też dramatyczne wydarzenia związane z historią Francji. – Poświęćcie Rosję, bo potem będzie za późno, tak jak we Francji – słyszymy w filmie słowa, którymi Matka Boska Fatimska zwróciła się do s. Łucji. Dlaczego „za późno”? Otóż w 1689 roku, podczas jednego z objawień, Chrystus za pośrednictwem św. Małgorzaty Marii zwrócił się do króla Ludwika XIV z prośbą o poświęcenie Francji i rodziny króla Jego sercu. Król nie odpowiedział na ten apel, co – jak wyjaśnia film – miało smutne konsekwencje.

Pozwolenie Stolicy Apostolskiej, by w kościołach ich zakonu były odprawiane Msze św. ku czci Serca Jezusa, otrzymały w 1687 roku jako pierwsze francuskie wizytki. Z kolei uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, wypadająca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, została zatwierdzona w 1765 roku przez papieża Klemensa XIII. Początkowo uroczystość tę ustanowiono dla Królestwa Polskiego, a w 1856 roku Pius IX rozszerzył ją na cały Kościół. Dopiero 43 lata później papież Leon XIII w jednej ze swoich encyklik zaproponował poświęcenie wszystkich ludzi Bożemu Sercu. Dokonał tego 11 czerwca 1899 roku.

Zamordowany prezydent

Film opowiada również szczegółowo o szerzeniu się kultu w kolejnych krajach, szczególnie w Hiszpanii, w czym ogromne zasługi poniósł bł. Bernard de Hoyos. W Valladolid, 60 lat po objawieniach w Paray-le-Monial, Chrystus w licznych wizjach ukazywał jezuicie swe Serce. – Zapanuję w Hiszpanii i będę w niej doznawał więcej czci niż gdzie indziej – usłyszał w czasie jednej z nich zakonnik. Hiszpania miała stać się Jego posłanniczką. I rzeczywiście, w hiszpańskich koloniach, które później zyskały samodzielność, ta przepowiednia z czasem zaczęła się spełniać.

Do najciekawszych wątków z pewnością należy historia związana z postacią prezydenta Ekwadoru Gabriela Garcíi Moreno, który jako pierwszy poświęcił swój kraj Najświętszemu Sercu Jezusa. Umacnianie się jego pozycji stanowiło zagrożenie dla wpływów masonerii, która uknuła spisek na jego życie. Jednak nawet przeciwnicy nie negowali zasług Moreno w reformowaniu kraju. Po jego śmierci i objęciu władzy przez liberałów ofiarą morderstwa padł również abp José Ignacio Checa y Barba, przeciwnik antykatolickiej polityki prowadzonej przez rząd. Poznajemy także rozwój kultu i związane z tym wydarzenia w innych krajach.

I stał się cud

Filmowcy docierają też do miejsc, gdzie na Hostii zmaterializowały się cząstki Najświętszego Serca. Takich nieodległych w czasie cudów zdarzyło się niemało. Jednak podobne wydarzenia związane z cudami eucharystycznymi miały miejsce już wcześniej. Za najstarszy uważa się cud, który wydarzył się w klasztorze w Lanciano we Włoszech w roku 750, kiedy to mnich powątpiewający w rzeczywistą obecność Chrystusa w Komunii św. zobaczył w czasie Eucharystii, że po konsekracji hostia stała się kawałkiem ciała, a wino – krwią. Przerażony, chciał to ukryć przed ludźmi, ale sprawa stała się znana w całej okolicy. Grudki krwi i cząstki ciała są przechowywane w miejscowym kościele św. Franciszka z Asyżu. Badania naukowe wykazały, że zachowana cząstka ciała jest częścią mięśnia sercowego.

O wielkim znaczeniu kultu Bożego Serca przekonywali w swoich dokumentach papieże, w tym Pius XI, Pius XII czy Paweł VI. Orędownikiem kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa był św. Jan Paweł II, który mówił, że „Bóg objawia swą miłość w Sercu Chrystusa”. – Pragnę przekazać słowa aprobaty i zachęty tym, którzy w Kościele z jakiegokolwiek tytułu praktykują, pogłębiają i krzewią kult Serca Chrystusa, posługując się językiem i formami dostosowanymi do naszych czasów, tak aby móc go przekazać następnym pokoleniom w tym samym duchu, jaki zawsze go ożywiał – powiedział papież w 1999 roku w Warszawie. W filmie nie zabrakło polskich wątków. Autorzy docierają m.in. do Świebodzina, Sokółki i Łagiewnik.

Polska premiera filmu odbywa się w 100. rocznicę kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100. rocznicę zawierzenia losów Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Stało się to 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze, w czasie wojny z bolszewikami. •

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Dziennikarz działu „Kultura”

W latach 1991 – 2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk. Jego obszar specjalizacji to film, szeroko pojęta kultura, historia, tematyka społeczno-polityczna.

Kontakt:
edward.kabiesz@gosc.pl
Więcej artykułów Edwarda Kabiesza

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się